Przejdź do treści

Aktualności

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

Wspólnie przez ten czas pokazaliśmy, że sprawy samorządowe można realizować w oparciu o ambitną politykę, której korzenie sięgają dobrze pojętego interesu naszych mieszkańców - list Burmistrza Dariusza Szmyta do włodarzy gmin powiatu poznańskiego

Burmistrz Dariusz Szmyt wystosował  list  do wszystkich włodarzy gmin powiatu poznańskiego jak i współpracujących z miastem podmiotów, w którym dziękuje za 8 lat dobrej współpracy dla Lubonia. W liście tym czytamy:

więcej

Relacja z rajdu rowerowego "W Święto Niepodległości"

We wtorkowy poranek 11 listopada korzystając z pięknej jesiennej pogody 45-osobowa grupa turystów rowerowych z Lubonia, Komornik i Wir wyruszyła spod lubońskiego cmentarza na trasę rajdu „W Święto Niepodległości” z metą w Dopiewie. Byliśmy jedną z pięciu tras rowerowych tej imprezy organizowanej przez Oddział PTTK Nowe Miasto z Poznania. Wśród najmłodszych rowerzystów w naszej grupie był Jakub Jaśkowiak, prawnuk powstańca wielkopolskiego.

więcej

Żaba po raz dwudziesty drugi

19 i 20 listopada 2014 r. w lubońskich szkołach podstawowych, podobnie jak w szkołach podstawowych i gimnazjach w całym województwie wielkopolskim i na lubuszczyźnie, ruszają popularne konkursy: „Złota Żaba” i „Złota Żabka”. W tym roku weźmie w nich udział 11 675 uczniów. Uczestnik może wystartować w jednej z dwóch konkursowych dziedzin: z języka polskiego i literatury lub z matematyki. Etap międzyszkolny rozegrany zostanie wiosną.

więcej

Miejskie obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Tegoroczne obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości związane były z 60. rocznicą nadania praw miejskich Luboniowi. W trakcie uroczystości Mikołaj Tomaszyk - Zastępca Burmistrza odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w którym czytamy:

więcej

Utrudnienia na ul. Okrzei

W związku z przebudową kanału deszczowego w ul. Cieszkowskiego, co jest związane z projektem odwodnienia NCL zwracamy uwagę na utrudnienia w ruchu na ul. Okrzei. W dniu dzisiejszym na skrzyżowaniu tych ulic został wprowadzony ruch wahadłowy. Prosimy i zachowanie ostrożności.

więcej

Odsłonięcie ławeczki im. Benona Mateckiego

Na placu za budynkiem Ośrodka Kultury w Luboniu stanęła w październiku ławeczka poświęcona pamięci Benona Mateckiego. Benon Matecki urodził się 5 czerwca 1934 w Poznaniu, ale od 1939 został mieszkańcem Lubonia. Twórca znany pod pseudonimem “Benas z Kocich Dołów” był autorem gawęd w gwarze poznańskiej wydanych w tomikach “Slepe ryby” i “Na szage bez most”. Obdarzony talentem muzycznym i aktorskim od wczesnej młodości występował na scenie w teatrzykach amatorskich, grał na gitarze, harmonijce ustnej i akordeonie. Jego humoreski, pisane gwarą poznańską, publikowała prasa regionalna i lokalna. Był wieloletnim członkiem Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, związany z Ośrodkiem Kultury gdzie przed lubońską publicznością wielokrotnie dawał popis swojego samorodnego talentu.

więcej

Kolejne bezpieczne przejście dla pieszych. Edukacja dla bezpieczeństwa w miasteczkach ruchu drogowego w Luboniu. Policjanci zyskają lepsze warunki pracy.

Tym razem na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ulic J. III. Sobieskiego, Targowa, Fabryczna został wymieniony sterownik sygnalizacji, który umożliwia przyłączenie dodatkowych sygnalizatorów informujących o zielonym świetle dla pieszych. Zmianie uległ również sterownik sygnalizacji. Kierowcy jeżdżący „na pamięć” muszą zwrócić uwagę na nową organizację pracy sygnalizacji na tym skrzyżowaniu.

więcej

Straż Miejska Miasta Luboń – październik 2014

Strażnicy miejscy Miasta Luboń w październiku 2014 r. wykonali 629 różnego rodzaju interwencji. W minionym miesiącu przeprowadziliśmy 55 kontroli posesji pod kątem dokonania przyłącza do istniejącej kanalizacji sanitarnej, lub posiadania przez ich właścicieli umowy i dowodów wywozu nieczystości płynnych. Grzywną mandatową za brak takiego przyłącza został ukarany, między innymi, kierownik jednego z lubońskich sklepów spożywczych.

więcej

Trasa turystyczna „Szlakiem architektury przemysłowej w Luboniu”

Jeszcze w listopadzie odbędzie się pierwsza wizyta studyjna z udziałem polskich i zagranicznych dziennikarzy trasą turystyczną „Szlakiem architektury przemysłowej w Luboniu, której pomysłodawcą był z-ca burmistrza Rafał Marek. Koordynatorem projektu jest Ośrodek Kultury w Luboniu przy współpracy z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną (PLOT) oraz dr Izabellą Szczepaniak, która podjęła się historycznego opracowania trasy oraz oprowadzania wycieczek.

więcej

Odsłonięcie ławeczki im. Benona Mateckiego

Na placu za budynkiem Ośrodka Kultury w Luboniu stanęła w październiku ławeczka poświęcona pamięci Benona Mateckiego. Benon Matecki urodził się 5 czerwca 1934 w Poznaniu, ale od 1939 został mieszkańcem Lubonia. Twórca znany pod pseudonimem “Benas z Kocich Dołów” był autorem gawęd w gwarze poznańskiej wydanych w tomikach “Slepe ryby” i “Na szage bez most”. Obdarzony talentem muzycznym i aktorskim od wczesnej młodości występował na scenie w teatrzykach amatorskich, grał na gitarze, harmonijce ustnej i akordeonie. Jego humoreski, pisane gwarą poznańską, publikowała prasa regionalna i lokalna.

więcej

Czujka tlenku- konkurs

Jan Grabkowski Starosta Poznański oraz st. bryg. Witold Rewers Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu po raz kolejny podpisali program edukacyjny dotyczący konkursu „Czujka tlenku węgla może uratować Twoje życie”. Jest on integralną częścią programu edukacyjnego bezpieczeństwa pożarowego realizowanego przez Starostwo we współpracy z Komenda Miejską PSP.

więcej

Rajd rowerowy 11 listopada - W Święto Niepodległości - do Dopiewa

11 listopada zapraszamy turystów rowerowych na rajd „W Święto Niepodległości” z metą w Dopiewie. Organizatorem rajdu jest PTTK Poznań-Nowe Miasto. Z Lubonia wyruszymygodz. 10.00 z parkingu przy ul. Traugutta przy końcówce cmentarza. Nasza trasa powiedzie przez: Komorniki – Rosnowo – Konarzewo ( na cmentarzu zapalimy znicze m. in. na grobach pułkownika Andrzeja Kopy – uczestnika I wojny światowej, powstańca wielkopolskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej w r. 1920; ks. Jana Dąbrowy Laskowskiego – obrońcy dzieci wrzesińskich podczas ich protestów w obronie j. polskiego w 1901 r. - Trzcielin – Dopiewo.

więcej

Gimnazjum nr 1 wśród nagrodzonych Szkół Odkrywców Talentów

Gimnazjum nr 1 z Lubonia brało udział w ogólnopolskim do konkursie dla Szkół Odkrywców Talentów na nowatorskie i kompleksowe rozwiązania w kształceniu oraz organizowaniu wsparcia dla dzieci i uczniów zdolnych. Spośród przysłanych prac z całej Polski komisja konkursowa wyłoniła 50 wyróżnionych szkół, które zaprezentowały najciekawsze Szkolne Systemy Wspierania Zdolności, stanowiące interesujące przykłady podejmowania systemowych działań na rzecz dzieci i uczniów zdolnych. Nasze gimnazjum znalazło się posród nich. Gala, w czasie której zostaną wręczone nagrody odbędzie się w Warszawie w dniu 17 listopada.  

więcej

Interwencje Ochotniczej Straży Pożarnej w październiku

W październiku Ochotnicza Straż Pożarna odnotowała 21 interwencji w przypadkach 12 pożarów, 8 miejscowych zagrożeń oraz odnotowaliśmy 1 fałszywe wezwanie. Zdarzenia miały miejsca w Luboniu, Poznaniu, Wirach oraz Komornikach.

więcej

LUVENA w czołówce najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw

27 października 2014 r. „Rzeczpospolita” (ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny) ogłosiła aktualny ranking 2000 najlepszych przedsiębiorstw. Spółka LUVENA została w nim zaliczona do czołówki najbardziej innowacyjnych polskich firm, zajmując 35 miejsce w tej kategorii. Należy podkreślić, iż „Rzeczpospolita” w swoim corocznie, od 2000 roku, publikowanym rankingu, dostrzega przedsiębiorstwa osiągające spektakularne wyniki w eksporcie, utrzymujące latami dobrą kondycję i stawiające na innowację.

więcej

Relacja z trzeciego Lubońskiego Pikniku Wokalnego

23 października 2014 w Gimnazjum nr 2 im.Jana Pawła II w Luboniu (ul.Kołłątaja 1) odbył się kolejny, bo już trzeci, Luboński Piknik Wokalny. Było to spotkanie wyjątkowe, gdyż tego dnia swoje 4 urodziny obchodził pierwszy z założonych w naszym Stowarzyszeniu zespołów - Formoza.

więcej

Dęby posadzone. Finał akcji "60 drzew na 60-lecie Miasta"

W sobotę lubońskim Parku Papieskim z okazji 60-lecia Miasta zasadziliśmy drzewa, które upamiętniają poszczególne lata z historii Lubonia. Na wzgórzu pojawiły się również 3 dęby upamiętniające trzy wsie Lasek, Luboń i Żabikowo - które po otrzymaniu praw miejskich stały się dzielnicami Lubonia. Każde drzewo otrzymało tabliczkę z imieniem swojego opiekuna i rokiem jego urodzin.

więcej

Lekcje przedsiębiorczości z Radą Gospodarczą Miasta Luboń

Uczniowie trzecich klas gimnazjów biorą udział w spotkaniach z lubońskimi przedsiębiorcami. Projekt organizowany jest przez Urząd Miasta i Radę Gospodarczą Miasta Luboń. Do tej pory młodzież odwiedzili Beata Reder – dyrektor Hotelu Poznańskiego, Kazimierz Zagozda – dyrektor firmy „Luvena”, dr Mikołaj Tomaszyk – Zastępca Burmistrza Miasta Luboń i pracownik naukowy UAM oraz Marek Marciniak – właściciel firmy Pol-Agri.

więcej

Budowa drogi na ul. 1 Maja

W dniu 23.10.2014 r. podpisaliśmy umowę o roboty budowlane polegąjce na budowie  drogi na ul. 1 Maja w Luboniu wraz z przebudową kanalizacji deszczowej.
Nowa droga o długości 739,4 m i 5 m szerokości będzie miała  nawierzchnię bitumiczną wraz z obustronnymi chodnikami.
Umowa obejmuję również rozbudowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Jana III Sobieskiego.

więcej

Porządek obrad Sesji Rady Miasta Luboń

Zawiadamiam o L sesji Rady Miasta Luboń, która odbędzie się 30 października 2014r. o godz. 16.30 w sali sesyjnej Urzędu Miasta.

więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij