Przejdź do treści

Aktualności

A pomniejsz czcionkę A standardowy rozmiar A powiększ czcionkę

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w wyborach samorządowych

Wybory samorządowe. Poradnik na temat ułatwień dla osób niepełnosprawnych         Fundacja Terebint ma przyjemność przedstawić poradnik dla osób sprawnych inaczej oraz osób powyżej 75 roku życia, na temat ułatwień w wykonywaniu prawa wyborczego, a ujętych w Ustawie Prawo Wyborcze z dnia 5 stycznia 2011r. Opracowanie obejmuje podręcznik w formie pliku do wydruku, a także plików dźwiękowych możliwych do odsłuchania na stronie internetowej: http://www.fundacja-terebint.cba.pl/proj004.php Opracowanie to można pobrać także na własne urządzenia obsługujące format MP3, a także przekazać innym osobom.

więcej

Kabaret LIMO już za nami! Niech żałuje kto nie był :)

Ci co nie byli niech żałują. Ale szczerze mówiąc fani kabaretu Limo szczelnie zapełnili halę LOSIR i nie było gdzie "wcisnąć szpilki". Artyści zrewanżowali się wiernej publiczności
i zaprezentowali spektakl, który wielu widzów będzie długo pamiętać.Tym bardziej, że był to jeden z ostatnich występów kabaretu, który po 15 latach rozbawiania publiczności w kraju i za granicą, kończy swoją działalność.

więcej

VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki za nami!

Tym razem finaliści przenieśli nas w klimat dwudziestolecia międzywojennego.
Wśród 17 wykonawców, którzy zakwalifikowali się do finałowego koncertu najlepszą, zdaniem jury, okazała się Kamila Markuszewska, która wykonała utwór „Rebeka" autorstwa duetu Andrzej Włast, Zygmunt Białostocki.

więcej

Prace ruszyły. Plac zabaw już wkrótce w Parku Papieskim

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca inwestycji, która z pewnością ucieszy najmłodszych mieszkańców Lubonia i ich rodziców. Prace nad nowym placem zabaw w Parku Papieskim nabierają tempa. Już wkrótce planujemy ich finał!

więcej

Biba w Lasku z Grupą VOX

Ośrodek Kultury w Luboniu oraz Urząd Miasta Luboń zaprasza na piknik rodzinny "Biba w Lasku". Impreza plenerowa odbędzie się 13 września 2014 roku od godziny 15.00 w Parku Siewcy przy ulicy Romana Maya. Gwiazdą wieczoru będzie grupa VOX. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsze miejsce dla Lubonia w rankingu na wydatki bieżące na administrację

Do cech najczęściej przypisywanych Wielkopolanom należą gospodarność, oszczędność i przedsiębiorczość, a lubońskim potwierdzeniem tych atrybutów jest zajęcie przez Urząd Miasta pierwszego miejsca w rankingu na najniższe wydatki bieżące na administrację publiczną, w kategorii miasta powyżej 15 tysięcy mieszkańców. Najnowsza klasyfikacja tygodnika „Wspólnota” jest dla Lubonia satysfakcjonująca. Nasze Miasto jest liderem rankingu gmin, którego kryterium były najniższe wydatki na administrację.

więcej

Zmiana organizacji ruchu. Przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Krętą

Uprzejmie informujemy, że w terminie 19-28 sierpnia będą prowadzone prace przebudowy wiaduktu kolejowego nad ul. Krętą. W związku z powyższym ul. Kręta pod wiaduktem kolejowym będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. Objazd będzie prowadził ulicami: ::Laskowską, Łęczycką i Poznańską.

więcej

Program „Wyprawka szkolna” na rok szkolny 2014/2015

Na jakich zasadach udzielane jest dofinansowanie zakupu podręczników? Uczniowie uczęszczający do szkół na terenie Lubonia mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych w ramach rządowego programu „wyprawka szkolna”. Wnioski można składać do 12 września 2014 r. w szkole, do której będzie uczęszczało dziecko w roku szkolnym 2014/2015.

więcej

Luboński poradnik segragacji odpadów

Chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo segregować śmieci?
Nie wiesz gdzie wyrzucić opakowanie po soku? Na wszystkie pytania odpowie Państwu nasz poradnik. Zachęcamy do lektury.

więcej

Stadion przy ul. Rzecznej własnością Lubonia

Z dniem 4 lipca 2014 r. na mocy aktu notarialnego Miasto Luboń nabyło od Miasta Poznania nieruchomość położoną przy ul. Rzecznej w Luboniu. Stosowny dokument podpisany przez Burmistrza Miasta Luboń Dariusza Szmyta oraz przez Pana Pawła Diakowicza występującego w imieniu  Prezydenta Miasta Poznania jest uwieńczeniem wieloletnich starań o przejęcie Stadionu Miejskiego, do którego powstania i utrzymywania przyczynili się mieszkańcy Lubonia. Przypomnijmy, że Miasto Poznań udzieliło 95% bonifikaty związanej z zakupem tej nieruchomości. 

więcej

Podpisanie umowy z wykonawcą na rozbudowę SP nr 1. Nowy budynek

„Wcześniej niż przypuszczaliśmy udało się uzyskać pozwolenie na budowę, a w związku z tym również ogłosić przetarg na rozbudowę SP nr 1.
To tempo mnie cieszy, gdyż do rozbudowy tej placówki przygotowywaliśmy się  przez ostatni rok. Nowy budynek jest potrzebny w Żabikowie. Mam nadzieje, że wykonawca dotrzyma terminu i następny rok szkolny rozpocznie się dzwonkiem w nowej, rozbudowanej szkole” – powiedział Dariusz  Szmyt Burmistrz Lubonia.

więcej

Wystawa poświęcona bł. Edmundowi Bojanowskiemu i Augustowi hr. Cieszkowskiemu na Stacji Kultura

Trwają obchody 60. rocznicy otrzymania przez Luboń praw miejskich. Obchody związane z tą uroczystością, pokrywają się z rokiem jubileuszowym 200. rocznicy urodzin dwóch wybitnych postaci, które na stałe wpisały się w historię naszego miasta: bł. Edmunda Bojanowskiego i Augusta hr. Cieszkowskiego. Rada Miasta, Uchwałą z dnia 26 września 2013r. zadecydowała, że 2014 rok będzie poświęcony tym dwóm osobistościom. Bł. Edmund Bojanowski był założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które w Luboniu ma swój Dom Generalny. Od dnia 11 sierpnia 1930 r. w kaplicy Sanktuarium znajduje się sarkofag z doczesnymi szczątkami bł. Edmunda Bojanowskiego, które zostały przewiezione z Jaszkowa. Po beatyfikacji dokonanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r., grób błogosławionego stał się szczególnym miejscem modlitw i pielgrzymek jego czcicieli. Również ówczesne Władze Miasta Lubonia wydanym przez siebie dekretem, zmieniły poprzednią nazwę placu przed kaplicą, na Plac Edmunda Bojanowskiego. August hr. Cieszkowski był właścicielem folwarku w Żabikowie, który stworzył wykupując zadłużone ziemie od polskich właścicieli, aby nie przeszły w posiadanie niemieckie. Z woli hrabiego Cieszkowskiego w Żabikowie powstały nowoczesne budynki mieszkalne i gospodarcze, a także pojawiły się maszyny rolnicze. W 1870r. August hr. Cieszkowski został założycielem Wyższej Szkoły Rolniczej im. Haliny, dla uczczenia pamięci zmarłej przedwcześnie żony. Szkoła miała charakter prywatny, przez pierwsze trzy lata funkcjonowała jako szkoła średnia, a następnie jako uczelnia wyższa. Folwark hr. Cieszkowskiego, w obrębie którego powstała szkoła, był doskonałym przykładem walki z germanizacją. Do dnia dzisiejszego na terenie dawnego folwarku stoi dom włodarza, a także budynek szkolny z pamiątkową tablicą (skrzyżowanie ul. Powstańców Wlkp. oraz ul. Ks. Streicha). Obecnie August hr. Cieszkowski jest patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Luboniu. Jednym z działań w ramach obchodów rocznicowych jest wystawa na stacji KULTURA na dworcu PKP.         Źródło www.oklubon.pl

więcej

Verba Sacra 3 sierpnia w Luboniu- Dariusz Kowalski czyta teksty bł. Edmunda Bojanowskiego

W niedzielę 3 sierpnia o godz. 17:00 w Sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu odbędzie się 150. premiera Verba Sacra. Fragmenty Dziennika i Listów Bł. Edmunda przedstawi aktor Dariusz Kowalski, znany z popularnego serialu „Plebania”. Teksty wybrały Siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Komentarz - s. Noemi Wyszecka Sł. M. Oprawa muzyczna - Mateusz Makuch /skrzypce/. Prezentacja sierpniowa jest przygotowana z okazji Roku Edmunda Bojanowskiego.   www.verbasacra.pl https://www.facebook.com/verbasacra  

więcej

Turniej siatkówki 3-osobowej na Orliku

W niedzielę 13 lipca na boisku Orlik 2014, odbył się "Pierwszy turniej siatkówki plażowej 3 osobowej lato 2014". Głównymi organizatorami turnieju byli mieszkańcy Lubonia - Bartosz Dziudzia, Michael Duszyński i Michał Bartoszak. W rozgrywkach wzięło udział dziesięć drużyn. Wszystkie zespoły wykazały się niezwykłym zaangażowaniem i niemałymi umiejętnościami. Turniej zgromadził liczną rzeszę kibiców. Był grill, mużyka i super atmosfera. Jednym słowem organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a drużyny dzielnie walczyły o zwycięstwo.   Zwyciężył zespół Typer Szopera w składzie Krzysztof Tomczak, Łukasz Zgrabka, Michał Bartoszak, zaszczytne drugie miejsce po fascynującym meczu finałowym zdobyła drużyna Białych topów w składzie: Michael Duszyński, Bartosz Dziudzia, Damian Troszczynski. Trzecie miejsce zajęła drużyna Króli w składzie: Wojtek Król, Bartek Król i Przemysław Okoniewski   Nasze hasło przewodnie brzmiało - sport przede wszystkim! To na pewno nie było nasze ostatnie spotkanie pod siatką! Organizatorzy dziękują LOSIR Sp. z o.o. za pomoc w organizacji imprezy oraz ufundowanie nagród dla zwycięzców.

więcej

Bezpieczne żniwa. Apel do rolników

Żniwa to szczególnie niebezpieczny okres wzmożonych prac, którym towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych z obsługą maszyn, transportem plonów czy pracą na wysokości.
Szanowni Rolnicy, te żniwa nie muszą być tragiczne! Stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa w praktyce można pracować bezpiecznie.    

więcej

Przewodnik po placach zabaw strzałem w 10

Przewodnik po placach zabaw strzałem w 10   Niedawna publikacja Miasta Luboń - „Przewodnik po lubońskich placach zabaw” okazała się strzałem w dziesiątkę! Zaskoczyła nas duża liczba pozytywnych sygnałów o publikacji.   Książeczka przybliża mieszkańcom charakter lubońskiej struktury terenów wypoczynkowych: placów zabaw, boisk i siłowni zewnętrznych, pomaga w wyborze odpowiedniego miejsca zabaw dla najmłodszych. Niezmiernie cieszy nas fakt, iż broszura spełniła Państwa oczekiwania. Chętnie przyjmujemy słowa podzięki i uznania, gdyż jest to dla nas najlepsza nagroda za ogrom pracy, którą włożyliśmy w jej powstanie. Dziękujemy również za krytyczne uwagi odnośnie poszczególnych placów zabaw. To dzięki sygnałom od Państwa możemy je usprawniać. Prosimy o nadsyłanie uwag na adres email: wozik@lubon.pl lub zgłaszanie ich telefonicznie 61 8130 011 wew. 11.   Przypominamy, że przewodnik można pobrać TUTAJ      

więcej

Zapisy do zespołów wokalnych

Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne FORMOZA serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Lubonia do zapisów na zajęcia wokalne.

więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij