Artykuły
Ważniejsze obiekty zabytkowe miasta
1. Szlak architektury przemysłowej
Tajemnice, większe i mniejsze, wyjaśnione i czekające nadal wyjaśnienia, wpisane są w całą historię budowy wielkich fabryk oraz ich ponad 100-letnie funkcjonowanie na terenie Lubonia.
Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem zachowanych do dziś zabytkowych budynków fabrycznych czeka pasjonująca wyprawa w przeszłość. Nasza przygoda zaczyna się w okresie, który dla Polaków był czasem dramatycznej walki o własne państwo i zachowanie tożsamości narodowej, a kończy w momencie przekształceń własnościowych, związanych z przełomowymi zmianami politycznymi, jakie dokonały się w Polsce w latach 90-tych XX wieku. Zapraszamy!
Wycieczki autobusowe lubońskim szlakiem architektury przemysłowej odbywają się w grupach 20-osobowych w każdą ostatnią sobotę miesiąca, od godziny 10 do 13. Autobus rusza spod Muzeum Narodowego w Poznaniu. Po obiektach architektury przemysłowej oprowadza historyczka, regionalistka i miłośniczka Lubonia - dr Izabella Szczepaniak.
2. Kościół św. Barbary przy pl. Edmunda Bojanowskiego
Dawną świątynię ewangelicką zrealizowano w latach 1908-1912 w centrum powstającego od 1905 roku na żabikowskich polach kompleksu budynków przeznaczonych dla osadników niemieckich. Po drugiej wojnie światowej przekazano ją rzymskokatolickiej parafii św. Barbary, mieszczącej się wcześniej w przyklasztornej kaplicy Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP.
3. Kaplica bł. Edmunda Bojanowskiego przy rynku żabikowskim
Dobudowano ją w 1922 roku do gmachu z lat 1908-1910 Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP, wcześniejszego domu gminnego oraz szpitala. W kaplicy umieszczono sarkofag z prochami bł. Edmunda Bojanowskiego (1814-1871), działacza religijnego, literata, twórcy bibliotek wiejskich i założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.
Obecnie klasztor Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP przy placu Edmunda Bojanowskiego.
Fot. © Przemysław Maćkowiak
4. Zabudowa kompleksu dawnej kolonii w Żabikowie przy pl. Edmunda Bojanowskiego i pobliskich ulic
Za pośrednictwem Komisji Kolonizacyjnej od 1905 roku na żabikowskich polach realizowano kompleks budynków przeznaczony dla osadników niemieckich. Składał się on ze świątyni, szkoły ewangelickiej, domu gminnego, poczty, apteki, szpitala, willi lekarza, sklepów, restauracji oraz kilkudziesięciu domków jednorodzinnych.
5. Pomnik Siewcy
Medalion z podobizną Romana Maya umieszczono w partii cokołowej pomnika „Siewca” w parku Jordana.
6. Muzeum Martyrologiczne przy ul. Niezłomnych
W latach II wojny światowej w Żabikowie utworzono obóz pracy dla ludności żydowskiej, wykorzystywanej w latach 1941-1942 do budowy autostrady Frankfurt na Odrą-Łódź. Natomiast wiosną 1943 roku rozpoczęto translokację obozu karno-śledczego z poznańskiego Fortu VII do nowego miejsca w Żabikowie. Trwała ona do wiosny 1944 roku. Na terenie byłego obozu znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych „Nigdy wojny” autorstwa rzeźbiarza Józefa Gosławskiego. Znaczna cześć ekspozycji Muzeum Martyrologicznego poświęcona jest obozom pracy przymusowej dla Żydów, które powstały w latach II wojny światowej, w trakcie realizacji projektu budowy niemieckiej autostrady. Fot. © Przemysław Maćkowiak. Na terenie dawnego obozu karno-śledczego odbywają się uroczystości upamiętniające zamęczonych tam patriotów.