Punkt konsultacyjno-informacyjny programu "Czyste Powietrze"
INFORMACJA O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu informuje o wstrzymaniu w dniu 28 listopada 2024 r. o godz. 14.15 naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Wszystkie wnioski, które zgodnie z regulaminem naboru wniosków wpłyną do wfośigw, w tym przez gminy, operatorów lub w ścieżce bankowej, przed czasem wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone.
Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie opublikowana na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w odrębnym komunikacie.
więcej informacji:
Miasto Luboń w ramach zawartego porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu uruchomiło dla mieszkańców punkt konsultacyjno-informacyjny na terenie miasta Luboń.
Punkt znajduje się w Urzędzie Miasta Luboń przy pl. E. Bojanowskiego 2 i jest otwarty w następujących terminach:
- poniedziałek: 13.00 - 17.00
- wtorek: 8.00 - 14.00
Informacje można uzyskać też drogą mailową: czyste.powietrze@umlubon.pl
Szczegóły dotyczące programu można przeczytać na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/ lub kontaktując się z punktem pod numerem tel. 697 630 993.
Przydatne linki:
Przygotuj się do wizyty w gminie. Zapytaj o program „Czyste Powietrze”. Poradnik dla wnioskodawcy.
https://czystepowietrze.gov.pl/do-pobrania/poradniki-dla-beneficjenta/przygotuj-sie-do-wizyty-w-gminie/22-poradnik_dla_wnioskodawcy-przygotuj_sie_do_wizyty_w_gminie-drukarka_biurowa_kolorowa.pdf?v=26112024
Wybierz rzetelnego wykonawcę. Poradnik dla beneficjenta programu „Czyste Powietrze”
https://czystepowietrze.gov.pl/do-pobrania/poradniki-dla-beneficjenta/wybierz-rzetelnego-wykonawce/12-poradnik_dla_beneficjenta-wybierz_rzetelnego_wykonawce-drukarka_biurowa_kolorowa.pdf
CO ZROBIĆ, ABY PŁACIĆ MNIEJ ZA OGRZEWANIE DOMU?
Warto zapoznać się z programem Czyste Powietrze, który oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wfośigw). Inwestycja, którą możesz sfinansować z Programu pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii przy utrzymaniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego w domu, a przy tym przyniesie niższe rachunki za ogrzewanie.
Z programu Czyste Powietrze otrzymasz wsparcie na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła, które zużywa mniej energii z pożytkiem dla rodzinnego portfela, a przy tym emituje mniej zanieczyszczeń do powietrza.
Ciepły, bezpieczny dom to podstawa dobrostanu rodziny, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z wfośigw przygotował na 2023 roku ważne zmiany w Programie, dzięki którym możesz otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania. Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.
Zanim przystąpisz do programu, warto jest wykonać audyt energetyczny, to dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje co w domu należy docieplić, zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.
Do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł.
Już dziś zainteresuj się programem Czyste Powietrze. Teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku, znalezienie wykonawcy i przeprowadzenie inwestycji, aby spokojnie zdążyć przed kolejnym sezonem grzewczym
Na swoje pytania znajdziecie Państwo odpowiedź na stronie czystepowietrze.gov.pl, np. w nagraniach i prezentacjach Akademii Czystego Powietrza.
O Program możesz dopytać w naszym Urzędzie Miasta, w punkcie konsultacyjno– informacyjnym. Tutaj otrzymasz wsparcie w przygotowaniu i złożeniu wniosku do programu Czyste Powietrze.
Co zrobić, aby rachunki za ogrzewanie zamiast rosnąć – malały?
Nie zwlekaj, zapoznaj się już dziś z programem Czyste Powietrze, który znacznie poprawi warunki życia i zdrowia Twojej rodziny!
Udaj się do gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego, który znajduje się w Urzędzie Miasta Luboń przy pl. E. Bojanowskiego 2 i jest otwarty w następujących terminach:
- poniedziałek: 13.00 - 17.00
- wtorek: 8.00 - 14.00
Informacje można uzyskać też drogą mailową: czyste.powietrze@umlubon.pl
Szczegóły dotyczące programu można przeczytać na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/ lub kontaktując się z punktem pod numerem tel. 697 630 993.
Zapraszamy, podziel się tą informacją z Sąsiadem!
DOTACJA Z PREFINANSOWANIEM
Może z niej skorzystać Beneficjent uprawniony do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Do otrzymania dotacji z prefinansowaniem potrzebujesz umowy z Wykonawcą.
Kwota zaliczki wskazana przez wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie płacona na konto wykonawcy nie może być wyższa niż 50% przewidywanej dotacji. Następnie po wykonaniu prac, Beneficjent składa wniosek o płatność wraz z wymaganymi dokumentami rozliczeniowymi, w tym potwierdzeniem uregulowania wkładu własnego przez Beneficjenta. Jeśli Beneficjent zapłacił wykonawcy pełną kwotę, wynikającą z faktury końcowej, pozostała część dotacji jest wypłacana na rachunek bankowy Beneficjenta. Jeśli wynagrodzenie wykonawcy nie zostało w całości uregulowane, pozostała część dotacji jest wypłacana na rachunek bankowy wykonawcy.
SPRAWDŹ OFERTĘ NA SWOJE NOWE ŹRÓDŁO CIEPŁA!
24 lipca 2023 roku
Prosimy naszych Wnioskodawców i Beneficjentów o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze”.
Płacicie Państwo za zakup i montaż nowego źródła ciepła np. pompy ciepła – i refinansujecie zrealizowane zadanie z przyznanej i należnej Wam dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”!
Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.
Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie jak i wykonującej jego montaż należy do Państwa - naszych Wnioskodawców i Beneficjentów.
Prosimy Państwa o ostrożność i rozwagę, w szczególności w przypadku oferty akwizytorów na instalację źródła ciepła, w tym POMPY CIEPŁA. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do Waszego domu i potrzeb - niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.
Prosimy o dokładne i uważne sprawdzenie firmy i jej oferty jeszcze przed podpisaniem umowy, w szczególności jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości co do:
- oferowanej ceny usługi i produktu,
- oferowanych parametrów urządzenia lub instalacji,
- oferowanych warunków serwisowych i gwarancji.
Prosimy o uważność i podejmowanie decyzji bez pośpiechu, w konsultacji z gminnym punktem konsultacyjno – informacyjnym, sołtysem lub regionalnie funkcjonującym wfośigw. Warto sprawdzić parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę w internecie. Można także porozmawiać ze znajomymi i sąsiadami, którzy taki proces inwestycyjny mają już za sobą. Warto też skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM (listy zielonych urządzeń i materiałów) - dostępnej online pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.
Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.
Prawidłowo zrealizowana inwestycja z dotacją z programu „Czyste Powietrze” to niższe koszty ciepła w Waszych domach, a tym samym niższe wydatki na ogrzewanie.
Zależy nam na Państwa bezpieczeństwie i wyłącznie korzyściach uzyskanych z programu „Czyste Powietrze”. Życzymy Państwu spotkań wyłącznie z rzetelnymi firmami i satysfakcji ze zrealizowanej inwestycji!
Uwaga dodatkowa:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia, instalacyjnych oraz wykonawczych.
Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy na partnerstwo z NFOŚiGW w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) oraz GMINY (w programie „Czyste Powietrze” uczestniczy ponad 86% gmin w skali Polski), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.
Data dodania 06 lipca 2021