Artykuły
Luboń liczy ponad 30 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 13,5 km². Miasto położone jest na lewym brzegu Warty, a jego północne tereny graniczą z miastem Poznaniem. Na południu Luboń sąsiaduje z terenami Wielkopolskiego Parku Narodowego, do którego granic prowadzi ścieżka dydaktyczna „Śladami przyrody i historii”. Malowniczo położona droga rowerowa biegnie wzdłuż starorzecza Warty – Kocich Dołów, zahaczając o północny skraj Parku.
Miasto utworzono w 1954 roku z połączenia wsi Luboń, Lasek i Żabikowo. Spośród tych miejscowości, Luboń był najbardziej uprzemysłowioną wsią w całym regionie poznańskim, za sprawą wybudowanych tutaj na początku XX wieku fabryk. Dzisiaj obiekty te są zabytkami architektury przemysłowej, częściowo tylko wykorzystywanymi w przemyśle, natomiast coraz częściej postrzeganymi jako atrakcja turystyczna.
Charakter gospodarczy Lubonia wynika z jego położenia w aglomeracji poznańskiej. Z jednej strony znaczna część ludności dojeżdża do pracy i szkół, z drugiej – Luboń stanowi ośrodek wytwórczo-usługowy. W mieście działa ok. 3 100 podmiotów gospodarczych o zróżnicowanej wielkości i strukturze. Głównym kierunkiem działalności gospodarczej prowadzonej przez mieszkańców gminy jest handel.
Przez 70 lat istnienia powstało w Luboniu wiele nowych budynków mieszkalnych oraz intensywnie rozbudowywano infrastrukturę. Dla potencjalnych inwestorów i mieszkańców sprzyjającym atutem Miasta jest korzystne położenie komunikacyjne. Samorząd Luboński z satysfakcją spogląda na ostatnie lata dynamicznego rozwoju Polski i Lubonia w Unii Europejskiej. W przyszłość spoglądamy z podniesioną głową, widząc wiele możliwości podnoszenia standardu życia w mieście
Edmund Bojanowski Patronem Miasta Luboń
Uchwałą nr LVII/427/2023 Rady Miasta Luboń z dnia 16 marca 2023 roku, za aprobatą Stolicy Apostolskiej, bł. Edmund Bojanowski został ustanowiony patronem Miasta Luboń.
Edmund Bojanowski żył w latach 1814 - 1871. Był ziemianinem, literatem, tłumaczem, poetą, kulturoznawcą, patriotą, pracował organicznie i działał oświatowo. To twórca ochronek wiejskich i założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny.
Wizerunek Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego poprzez podkreślenie patriotycznego oraz etycznego aspektu jego postawy i działań, jest istotnym motywem kreowania pozytywnego wizerunku wspólnoty samorządowej Lubonia. W Luboniu w klasztorze Sióstr Służebniczek, spoczywa ciało błogosławionego. Święto Patrona Miasta obchodzone będzie co roku 14 listopada w dniu urodzin Patrona.