Artykuły
Urząd Miasta Luboń organizuje eventy o różnorodnym charakterze, które są adresowane zarówno do młodszego, jak i do starszego pokolenia lubonian. Przyczyniają się one do lokalnej integracji społeczności oraz budowania poczucia tożsamości z miastem.
Najważniejszymi imprezami kulturalnymi odbywającymi się cyklicznie w naszym mieście są:
- GALA ROZDANIA NAGRÓD "SIEWCA ROKU"
To szczególne wydarzenie, podczas którego przyznawane są medale "Zasłużony dla Miasta Luboń" oraz prezentowane są sylwetki osób nominowanych do tytułu „Siewca Roku”. Do tego tytułu mieszkańcy miasta zgłaszają osoby, które w ich ocenie miały w danym roku istotny wpływ na życie kulturalne, popularyzację sportu, rozwój potencjału gospodarczego czy aktywizację społeczności lokalnych w Luboniu. Podczas samego wydarzenia kapituła składająca się z laureatów poprzedniej edycji konkursu oraz przedstawicieli władz miasta, spośród wszystkich osób nominowanych, odczytuje werdykt, nagradzając zwycięzcę konkursu.
- DNI LUBONIA
To największa impreza plenerowa w naszym mieście, która odbywa się w Parku Papieskim przy ul. Unijnej.
- FESTIWAL POLSKIEJ PIOSENKI IM. JANUSZA KONDRATOWICZA
Festiwal Piosenki w Luboniu jest imprezą artystyczną, mającą na celu wyłonienie i promocję młodych, utalentowanych wykonawców oraz propagowanie wartościowej muzycznie i literacko polskiej piosenki, która odbywa się w hali LOSIR przy ul. Kołłątaja 2. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2009 roku, od tego czasu festiwal ewoluował, by w 2016 roku przyjąć nową formułę, nazwę i patrona. Organizatorzy chcieli jeszcze bardziej zaznaczyć wyjątkowość polskiej piosenki, dlatego Festiwal zyskał patrona – Janusza Kondratowicza – niezwykłą postać, ikonę historii polskiej piosenki.
Festiwal to przedsięwzięcie, promujące Miasto Luboń i partnerów na arenie ogólnopolskiej. Koncerty są współfinansowane m.in. przez ZAIKS, SAWP, ZAKR, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Powiat Poznański.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Michał Kosiński - pasjonat polskiej piosenki, organizator oraz producent wielu dużych projektów kulturalnych, laureat Złotej Płyty Polskich Nagrań za popularyzację polskiej piosenki. Kierownikiem muzycznym festiwalu jest Maciej Szymański - wybitny aranżer, kompozytor, były dyrygent m. in. Teatru Muzycznego w Gdyni i Poznaniu, autor muzyki i instrumentacji do licznych musicali, zaś kierownikiem wokalnym jest Rafał Sekulak - wokalista, kompozytor i aranżer.
- EKOPIKNIK W WIŚNIOWYM SADZIE
EkoPIKNIK w Wiśniowym Sadzie to festyn upowszechniający wiedzę ekologiczną dotyczący segregacji odpadów na terenie Miasta Luboń, podczas którego towarzyszą liczne darmowe atrakcje. Wydarzenie kierowane jest w szczególności do dzieci i młodzieży. Na stoisku Miasta Luboń prowadzona jest zbiórka surowców wtórnych, a każdy mieszkaniec, który dostarczy co najmniej 15 baterii lub ½ reklamówki makulatury otrzymuje wrzos. Organizacja festynu ekologicznego ma na celu zwrócenie uwagi na podstawowe aspekty ochrony środowiska przyrodniczego związane z gospodarką odpadami. Impreza dofinansowywana jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
- WIGILIA MIEJSKA W LUBONIU
Wigilia Miejska w Luboniu to wydarzenie plenerowe, które odbywa się na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia na Placu Edmunda Bojanowskiego w Luboniu. Imprezie towarzyszą liczne atrakcje tj. animacje dla dzieci, występy artystyczne na scenie, otwarcie szopki bożonarodzeniowej czy stoiska z rękodziełem. Podczas wydarzenia dla każdego uczestnika przewidziany jest wigilijny poczęstunek.