INFORMACJE O UPRAWIE MAKU I KONOPII WŁÓKNISTYCH W 2021 ROKU
INFORMACJE O UPRAWIE MAKU I KONOPII WŁÓKNISTYCH W 2021 ROKU
Zgodnie z art. 46 ust. 8 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2019 r., poz. 852 ze zm.) Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego rozpoczyna prace nad projektem uchwały w sprawie określenia ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawę maku i konopi włóknistych na terenie województwa wielkopolskiego w 2021 roku oraz rejonizacji tych upraw, mając na względzie zagrożenie narkomanią, zapotrzebowanie na surowce pochodzące z tych upraw oraz tradycję uprawy maku i konopi włóknistych na danym terenie.
W związku z powyższym, w przypadku zainteresowania ww. uprawą w 2021 roku należy sprawę zgłosić do tutejszego urzędu w terminie do dnia 30.10.2020 roku. Zgłoszenie musi zawierać informację o proponowanej wielkości uprawy (powierzchnia). Tutejszy urząd zgłosi zebrane dane w ramach propozycji do przygotowywanego projektu uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Projekt ten zostanie również skonsultowany z Wielkopolską Radą Działalności Pożytku Publicznego, organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
Wnioski odnośnie planowanej powierzchni przeznaczonej pod uprawę maku i konopi włóknistych na terenie województwa wielkopolskiego mogą być także składane przez podmioty posiadające zezwolenie Marszałka Województwa Wielkopolskiego na prowadzenie działalności w zakresie skupu. Zgłoszona przez te podmioty powierzchnia pod uprawę
w określonych gminach, zostanie również uwzględniona w ww. uchwale Sejmiku Województwa Wielkopolskiego na 2021 rok.
Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2019 r., poz. 852 ze zm.) nadzór nad uprawami maku i konopi włóknistych sprawuje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia tych upraw. Producenci prowadzący uprawę maku i konopi włóknistych na terenie gminy zobowiązani są do zawarcia umowy kontraktacji z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu maku
i/lub konopi włóknistych lub do złożenia zobowiązania do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na cele określone w art. 45 ust. 3 ww. ustawy, do marszałka województwa właściwego dla miejsca położenia uprawy, w terminie do 14 dni po dokonaniu ich wysiewu.
Data dodania 09 października 2020