Tworzenie ekologicznych murali zewnętrznych z wykorzystaniem farb fotokatalitycznych i żywej zielonej ściany na terenie miasta Luboń
Miasto Luboń otrzymało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na projekt pn. “Tworzenie ekologicznych murali zewnętrznych z wykorzystaniem farb fotokatalitycznych i żywej zielonej ściany na terenie miasta Luboń”.
Wartość całkowita: 79.221,97 zł
Dofinansowanie: 67.338,67 zł
Okres realizacji projektu: 2023
Zakres projektu:
W ramach projektu powstanie w Luboniu innowacyjna zielona infrastruktura – dwa murale antysmogowe na łącznej powierzchni 430 m2 oraz żywa zielona ściana o powierzchni 800 m2.
Planuje się stworzenie zielonych ścian (murali i ogrodu wertykalnego), które będą pełnić funkcję antysmogową i wyłapywać szkodliwe pyły, takie jak: dwutlenek siarki, tlenek węgla czy tlenki azotu. Murale zostaną wykonane z innowacyjnej farby fotokatalitycznej. Powstaną na ścianie Zespołu Szkół w Luboniu, która jest wyeksponowana na ruchliwą ul. Armii Poznań i ul. J. Dąbrowskiego oraz na murach Biblioteki Miejskiej przy ul. Żabikowskiej. Dzięki zastosowaniu farb fotokatalitycznych murale pełnić będą przede wszystkim funkcję antysmogową. Farby fotokatalityczne wykorzystują energię światła, aby rozłożyć szkodliwe substancje obecne w powietrzu takie jak: dwutlenek siarki, tlenek węgla czy tlenki azotu.
Planuje się ponadto stworzenie żywej zielonej ściany (ogrodu wertykalnego) o łącznej powierzchni 800 m2. Ściana ta powstanie na ekranach dźwiękochłonnych przy ul. Dworcowej. Ekrany zostaną obsadzone rodzimymi gatunkami: bluszczem pospolitym oraz wiciokrzewem pomorskim.
Zielone ściany są bardzo wydajnym filtrem oczyszczającym powietrze z zanieczyszczeń. Jak dowodzą liczne badania, rośliny znajdujące się na zielonej ścianie filtrują pyły unoszące się w powietrzu oraz przetwarzają CO2 na tlen. Jeden m2 zielonej ściany może pochłonąć rocznie nawet 2,3 kg CO2 z powietrza oraz wytworzyć 1,7 kg tlenu. Dodatkowo, rośliny w połączeniu ze sobą naturalnie tworzą mikroklimat poprawiający wilgotność powietrza, co wpływa na lepsze samopoczucie. Poza wyłapywaniem CO2, pnącza mają zdolność wyłapywania tlenku azotu, siarki, pyłów czy freonu. Rośliny porastające zielone ściany, stanowić będą również schronienie dla ptaków, motyli oraz wielu owadów. Poza schronieniem, pnącza stanowić będą również idealne źródło pokarmu dla ptaków i mniejszych ssaków. Planowane gatunki pnączy są również roślinami miododajnymi przyciągającymi liczne owady zapylające.
Realizacja zadania:
31.10.2023 Zakończyliśmy realizację projektu pn. „Tworzenie ekologicznych murali zewnętrznych z wykorzystaniem farb fotokatalitycznych i żywej zielonej ściany”. Murale powstały na budynkach Biblioteki Miejskiej w Luboniu oraz Zespołu Szkół w Luboniu, a zielona ściana na ekranach dźwiękochłonnych przy ul. Dworcowej. Zadanie zostało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
8.10.2023 Antysmogowy mural na budynku Biblioteka Miejska w Luboniu wykonany przez Jakuba Bitkę z Fundacji Kolabo jest już gotowy.
28.09.2023 Mural w wykonaniu MURALL można już oglądać na budynku Zespołu Szkół w Luboniu. Realizacja zadania była możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
25.09.2023 Rozpoczęliśmy prace związane z powstaniem kolejnego, antysmogowego muralu. Wykonawcą będzie Jakub Bitka z Fundacji Kolabo. Dzięki zastosowaniu fotokatalitycznych farb, mural na budynku Biblioteka Miejska w Luboniu będzie pełnić przede wszystkim funkcję antysmogową i wyłapywać zanieczyszczenia z powietrza.
15.09.2023 Już niedługo na budynku Zespołu Szkół w Luboniu przy ul. Dąbrowskiego 2A powstanie mural, który będzie pełnić przede wszystkim funkcję antysmogową i wyłapywać szkodliwe pyły z otoczenia. Wykonawcą będzie MURALL, który tworzył murale w całej Polsce. Realizacja jest możliwa dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Data dodania 19 czerwca 2023