Jak złapać deszcz? Edukacja i partycypacja dla przyrody w Luboniu
W ramach programu priorytetowego pn. „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” cz. 2 Fundusz Ekologii prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Miasto Luboń pozyskało dofinansowanie na projekt pn. “Jak złapać deszcz? Edukacja i partycypacja dla przyrody w Luboniu”.
Wartość całkowita: 8 000,00 zł
Dofinansowanie: 8 000,00 zł
Okres realizacji projektu: 2024
Zakres rzeczowy projektu:
Założeniem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej i upowszechnianie wiedzy w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej ze szczególnym zwróceniem uwagi na elementy małej retencji i bioretencji wśród dzieci i młodzieży a także ich rodziców poprzez wykłady w szkołach i rodzinną grę terenową. Dodatkowym elementem projektu jest aktywizacja społeczna i budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez konkurs rysunkowy dla dzieci, udział w ankiecie i warsztaty z partycypacji celem włączenia mieszkańców w tym dzieci i młodzieży we współprojektowanie terenu zielonego przy zbiorniku retencyjnym w Luboniu i stworzenie społecznej koncepcji zagospodarowania.
Projekt skierowany jest do uczniów pięciu szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Luboń.
Pierwszym etapem projektu jest spotkanie wprowadzające w tematykę projektu - rola wody w przyrodzie, co sprzyja jej zatrzymywaniu w miejscu opadu oraz jakie rozwiązania możemy stosować w naszym mieście, czemu służy nowo powstały w Luboniu zbiornik retencyjny? Wykład dla nauczycieli klas 0-3 oraz przyrody, biologii, geografii poprowadzi pracownik Urzędu Miasta Luboń. Następnie nauczyciele mają za zadanie wprowadzić w tematykę dzieci.
Kolejnym etapem jest konkurs rysunkowy z nagrodami dla najmłodszych dzieci z kl. 0-3. Do starszych uczniów z kl. 4-8 zostanie skierowana ankieta. Dzięki niej zdobędziemy wiedzę na temat świadomości młodych mieszkańców Lubonia roli wody, potrzeby zatrzymywania wody deszczowej. Ankieta ma być również zaproszeniem do współprojektowania terenu przy zbiorniku, aby stał się miejscem rekreacji i wypoczynku.
W dalszej kolejności zaprosimy uczniów wraz z rodzinami na rodzinną grę terenową wzdłuż cieku Żabinka a będzie ona miała na celu pokazanie, jak płynie woda, co się dzieje w przypadku ulewnego deszczu, w jakim celu powstał zbiornik retencyjny i jak działa oraz jakie inne elementy BZI Miasto już wprowadziło. Grę stworzymy z wykorzystaniem aplikacji Actionbound na smartfony.
Edukacja w projekcie jest wstępem do warsztatów z partycypacji - włączenia dzieci i młodzieży we współprojektowanie terenu zielonego przy zbiorniku retencyjnym. Poprzez naukę przez doświadczenie chcemy uczyć, po co jest ten zbiornik, jakie nowe wyzwania związane ze zmianami klimatu nas czekają i jak można projektować i zagospodarowywać teren wpisując się w naturę. W ramach warsztatu wykorzystane zostaną takie techniki jak spacer badawczy, placemaking, projektowanie a poprowadzą go ekspertki z Fundacji Sendzimira- arch.Agnieszka Czachowska i arch.Maria Skotnicka.
Projekt zakończy się stworzeniem społecznej koncepcji zagospodarowania terenu przy zbiorniku retencyjnym
Data dodania 30 listopada 2023