Ptaki - kiedy i jak reagować?
PTAKI – KIEDY I JAK REAGOWAĆ?
Ośrodki przyjmujące dzikie zwierzęta co roku pękają w szwach od przynoszonych piskląt lub podlotów.
ZANIM POSTANOWISZ ZABRAĆ PTAKA Z JEGO NATURALNEGO ŚRODOWISKA PAMIĘTAJ, ŻE:
- nie należy go karmić na siłę,
- należy sprawdzić, czy nie jest to osobnik młodociany (czyli podlot), który niedawno wyleciał z gniazda. Jeśli tak jest, zostaw ptaka na miejscu - jego rodzice czuwają nad nim,
- w przypadku młodych sów (są pokryte puchem), kosów, drozdów, kawek (mają krótsze ogonki) nie powinno się tego robić, nawet jeśli zostały porzucone przez rodziców. Możesz je przenieść w gęste krzewy lub posadzić wyżej na pobliskim drzewie, by nie padły ofiarą wałęsającego się psa lub kota,
- dzikich gatunków ptaków nie wolno zabierać do domu.
MŁODE SOWY
Do ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt często przywożone są podloty różnych gatunków sów, z reguły są to najliczniej spotykane w naszym kraju gatunki, czyli puszczyki i uszatki. Młode sowy podczas trenowania swoich mięśni lub silnych wiatrów często spadają z gałęzi drzew. W takich sytuacjach, po upewnieniu się, że ptak nie jest ranny, nie ma asymetrii skrzydeł, nie kuleje lub nie widać innych niepokojących objawów, możesz go odłożyć z powrotem na wyżej położoną gałąź przy pomocy innej długiej gałęzi lub drabiny.
Jeżeli widzisz na terenie Lubonia ptaka, wymagającego pomocy człowieka, zadzwoń do Straży Miejskiej tel. 61 8 131 986. Strażnicy, po potwierdzeniu zgłoszenia, przewiozą ptaka do placówki w Poznaniu: przy ul. Św. Trójcy 22. Godziny funkcjonowania Straży Miejskiej: poniedziałek do piątku 6-22, sobota 6-14. Poza godzinami pracy Straży Miejskiej sprawę ptaka wymagającego pomocy można zgłaszać na numer służby dyżurnej działającej w ramach zarządzania kryzysowego Miasta Luboń (tel. 601 986 986). Informacja zostanie niezwłocznie przekazana do podmiotu, który po potwierdzeniu zgłoszenia przewiezie ptaka do placówki w Poznaniu: przy ul. Św. Trójcy 22.
Miasto Luboń ma podpisane porozumienie z Fundacją polegające na opiece weterynaryjnej nad rannymi i chorymi ptakami z terenu Miasta Luboń. Ptaki z terenu Lubonia będą dowożone do placówki w Poznaniu: przy ul. Św. Trójcy 22, gdzie zostanie im udzielona wstępna pomoc. Po stronie Fundacji jest dalsze docelowe przewiezienie ptaków do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie. Koszty transportu zwierząt z placówki w Poznaniu do Kościana ponosi Fundacja.
Data dodania 07 lutego 2024