Ballady krakowskich piwnic w wykonaniu Łady Gorpienko w Skrzynkach
Komunikat prasowy Instytutu Skrzynki z dnia 13.07.2024 r.
Ballady krakowskich piwnic w wykonaniu Łady Gorpienko w Skrzynkach
Instytut Skrzynki zaprasza 27 lipca o 19:00 na niesamowity wieczór. Specyficzne, niepowtarzalne klimaty krakowskich piwnic w Skrzynkach przywoła Łada Gorpienko. Będzie Okudżawa, będą pieśni żydowskie i inne wspaniałe ballady. Jest piosenkarką, aktorką, tancerką i choreografką, która od wielu lat związana jest z krakowską bohemą.
Gdy kończy śpiewać zapada cisza pełna zachwytu, bo jej fascynacja Okudżawą, czy pieśniami żydowskimi natychmiast udziela się słuchaczom. Maluje głosem pejzaże, frunie nad drzewami niczym nowożeńcy z chagallowskich obrazów… Urzeka!
Pochodzi z Ukrainy, choć od roku 1994 na stałe mieszka w Polsce. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Kijowie. Zafascynowana dawnymi ludowymi pieśniami ukraińskimi zaczęła śpiewać. Zdobyła wiele nagród, zagrała w 11 filmach i wzięła udział w licznych programach telewizji ukraińskiej. Do Polski przyjechała na zaproszenie Piotra Skrzyneckiego z Piwnicy Pod Baranami, ale podjęła na stałe współpracę z kabaretem Loch Camelot i została jego niekwestionowaną gwiazdą. Współpracuje z wybitnymi kompozytorami: Ewą Kornecką, Zygmuntem Koniecznym, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Mateuszem Pospieszalskim, Januszem Grzywaczem, Jarkiem Śmietaną i Jackiem Krzaklewskim. Koncertowała w Polsce, a także we Francji, w Niemczech i USA. Jako aktorka zagrała też w Polsce wiele ról filmowych. Kojarzą ją także miłośnicy „Spotkań z balladą”. Zagrała w serialach TVP: „Dom” i „Na dobre i na złe”. Zagrała też rolę druhny na ukraińskim weselu śpiewając pieśń „Ruta miata”, w filmie Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. Ileż tam było folkowego ognia i miłości do ludowej muzyki!
Czy tak będzie w Skrzynkach? Z pewnością tak! Ładzie muzycznie towarzyszyć będzie Grzegorz Gryboś, który jest multiinstrumentalistą: gra na skrzypcach, mandolinie, ukulele, gitarze basowej, puzonie i na instrumentach klawiszowych. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Współpracował między innymi z Edytą Geppert, Beatą Rybotycką, Piwnicą pod Baranami, Teatrem Starym, Operą Krakowską czy Filharmonią Krakowską. Od prawie 20 lat tworzy zespół Soul Finger wykonujący muzykę będącą mieszanką bluesa, soulu i rocka.
Zapowiada się piękny, plenerowy i klimatyczny wieczór. Bilety można kupować on-line.
Przypominamy, że koncert odbywa się na świeżym powietrzu, na placu animacji Dworu, a przed lub po muzycznej uczcie dla duszy zapraszamy do skosztowania wyjątkowego menu restauracji Dworu Skrzynki. Więcej na temat innych letnich propozycji koncertowych na www.dworskrzynki.pl lub www.instytutskrzynki.pl
Zapraszamy!
Przygotował: Instytut Skrzynki
Osoba do kontaktu/wywiady:
Liliana Kubiak – Zastępca Dyrektora instytutu Skrzynki
e-mail: liliana.kubiak@instytutskrzynki.pl tel. 451 152 795
Instytut Skrzynki - Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego to nowo powołana powiatowa instytucja kultury, która swoją siedzibę ulokowała w zrewitalizowanym Dworze w Skrzynkach. Oprócz ośrodka szkoleniowo-konferencyjnego, działa także Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Podstawowym celem statutowym Instytutu jest promocja kultury centralnej części Wielkopolski, tworzenie, ochrona różnorodnych jej wartości i udostępnianie dóbr kultury oraz prowadzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego w formie ośrodka badań i dokumentacji w dziedzinie kultury i kulinariów, a także prowadzenie Szlaku Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.
Data dodania 13 lipca 2024