NA GRANICY LASKU BĘDZIE LAS!
NA GRANICY LASKU BĘDZIE LAS!
Pod tym hasłem po raz pierwszy w Dzień Ziemi, czyli 22 kwietnia 2024 roku wspólnie z Fundacją One More Tree oraz partnerami wydarzenia: firmą Factory i spółką miejską Kom-Lub zorganizowaliśmy pierwsze sadzenie lasu kieszonkowego metodą Miyawaki przez dzieci z lubońskich szkół, wolontariuszy z GSK oraz mieszkańców Miasta.
Sposób stworzenia lasu metodą Miyawaki - nazwa podchodzi od jego twórcy - japońskiego botanika Akiry Miyawaki, oparty jest na doborze gatunków rodzimych gęsto sadzonych (ok. 2 szt. /m2), które występują na danym obszarze. Lasy Miyawaki można sadzić nawet na niewielkich powierzchniach. Celem wydarzenia było wprowadzenia do miasta rodzimych gatunków drzew, dzięki ich specjalnemu doborowi, drzewa mają sobie pomagać w budowaniu ekosystemu. Głównym założeniem jest, żeby las powstał w sposób możliwie szybki i naturalny, na stosunkowo niewielkiej powierzchni - stąd nazwa kieszonkowy. Dodatkowo sadzenie drzew daje ogromną satysfakcję i budowanie więzi lokalnej poprzez pozostawienie "czegoś" po sobie w mieście. Jest również elementem prowadzonej przez Miasto edukacji ekologicznej.
W Luboniu, podczas wydarzenia zasadziliśmy 2 000 sadzonek drzew m.in. modrzew europejski, gruszę dziką, brzozę brodawkowatą, dąb szypułkowy, buk zwyczajny, kasztanowiec biały i sosnę zwyczajną - gatunki rodzime, które wybrano pod kątem szybkiej aklimatyzacji. Niewielki ok. 1000m 2 teren został przygotowany poprzez wzruszenie gleby.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom z lubońskich szkół, wolontariuszom z GSK oraz mieszkańcom za wspólne zasadzenie pierwszego lasu kieszonkowego metodą Miyawaki przy ul. Ogrodowej w Luboniu. Podziękowania kierujemy również do partnerów tego wydarzenia: Factory Poznań, Kom-Lub sp. z o.o. Dziękujemy za Wasze wsparcie!
Organizatorzy: Miasto Luboń, Fundacja One More Tree
Partnerzy wydarzenia: Kom-Lub sp. z o.o., Factory Poznań
Data dodania 22 kwietnia 2024