NIE BĄDŹ NIEZNOŚNY JAK PCHŁA – WYSIEWAJ ŁĄKI GDZIE SIĘ DA!
„NIE BĄDŹ NIEZNOŚNY JAK PCHŁA – WYSIEWAJ ŁĄKI GDZIE SIĘ DA!"
CZYLI MODUŁ – ŁĄKI KWIETNE REALIZOWANE W RAMACH EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
DLACZEGO WARTO WYSIEWAĆ ŁĄKI KWIETNE?
- łąki kwietne są pełne wielu gatunków roślin, odznaczają się ogromną bioróżnorodnością,
- łąki przechwytują więcej wody deszczowej, dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu,
- są miejscem życia i pokarmu dla wielu zwierząt, szczególnie owadów,
- łąki kosi się rzadziej, w porównaniu do trawników.
Czy wiesz, że:
- łąka to miejsce pełne życia, koloru i zapachów kwiatów, a na jednej łące można spotkać nawet 300 gatunków roślin i zwierząt?
- łąkę kosimy dużo rzadziej niż trawnik? Koszenie to zużycie paliwa, spaliny i hałas. Przez godzinę kosiarka emituje tyle spalin, co 11 samochód i hałas o natężeniu 90 dB.
- łąka pomaga w walce z zanieczyszczeniem powietrza i skutkami zmian klimatycznych w miastach? Wyłapuje pyły tworzące smog, magazynuje wodę i obniża temperaturę powietrza lepiej niż trawnik.
- łąka pomaga oszczędzać wodę? Rośliny łąkowe mają nawet 25 razy głębsze korzenie niż trawnik, dlatego lepiej magazynują wodę i nie potrzebują podlewania.
PSZCZOŁY W MIEŚCIE
Pszczoły dzikie i inne zapylacze są zagrożone przez wiele niekorzystnych czynników, co prowadzi do spadku ich populacji. Zagrożeniem dla pszczół są zarówno zanieczyszczenia środowiska, jak i zmiany klimatyczne. Dużym problemem staje się degradacja naturalnego środowiska pszczół spowodowane rozwojem miast, ale nie tylko. Urbanizacja prowadzi do niszczenia wielu siedlisk, które są niezbędne do gniazdowania i żerowania. Niewystarczająca ilość roślin kwitnących prowadzi do osłabienia i śmierci populacji pszczół, dlatego w miastach coraz bardziej świadomie pozostawia się dzikie nieużytki bez koszenia, kosi się rzadziej, a przede wszystkim zakłada łąki kwietne.
Łąki kwietne są niezwykle potrzebne dla pszczół oraz innych zapylaczy, ponieważ zapewniaja nektar i pyłek, co jest trudne w miejscach zurbanizowanych. Łąki kwietne zwiekszaja także atrakcyjnosc terenów zieleni przeznaczonych dla ludzi do wypoczynku i rekreacji.
O INNYCH OWADACH POŻYTECZNYCH
Czy wesz, że oprócz pszczół występują także inne owady pożyteczne? Są to m.in.:
- Biedronki oraz ich larwy żywią się głównie mszycami, ale zjadają również miseczniki, miodówki, przędziorki i młode larwy motyli. Jedna larwa biedronki w ciągu swego rozwoju zjada około 600 mszyc;
- Złotooki – zielonkawe owady o delikatnych, lekko opalizujących skrzydłach, długich czułkach i złotawych dużych oczach. Dorosłe osobniki żywią się pyłkiem kwiatowym i nektarem. Larwy zjadają wiele szkodników, przede wszystkim mszyce, czerwce, miodówki, przędziorki oraz zwójki;
- Skorki - Zwane cęgoszami lub szczypawicami, żerują nocą zjadając różne stadia rozwojowe przeróżnych owadów, w szczególności mszyc. Larwy skorków są tak żarłoczne, że w przypadku braku mszyc potrafią czasem obgryzać liście roślin ozdobnych. Preferują jednak polowanie na mniejsze owady.
- Dziubałki Gajowe - Pluskwiaki te żywią się przędziorkami, jajami owocówek, larwami miodówki jabłoniowej i pryszczarków, gąsienicami zwojkówek, namiotnika jabłoniowego oraz innych drobnych owadów.
PLAN REALIZOWANYCH PRZEZ NAS DZIAŁAŃ W RAMACH PROWADZONEJ KAMPANII W OBSZARZE: ŁĄK KWIETNYCH
- TREŚCI EDUKACYJNE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH WRAZ Z KONKURSAMI ORAZ ANKIETAMI DO WYPEŁNIENIA
Obszar tematyczny: ŁĄKI KWIETNE
Czas trwania: październik-grudzień 2024 rok
Hasło wiodące w kwartale: NIE BĄDŹ NIEZNOŚNY JAK PCHŁA – WYSIEWAJ ŁĄKI GDZIE SIĘ DA!
Postacie kwartału: Pchła i Siewca
W module dowiesz się m.in.: czym są łąki kwietne, kilka faktów o łąkach, jakie są zależności między łąkami kwietnymi a suszą czy smogiem.
- KONFERENCJA TEMATYCZNA
Konferencja tematyczna pn. "NIE BĄDŹ NIEZNOŚNY JAK PCHŁA – WYSIEWAJ ŁĄKI GDZIE SIĘ DA! WPŁYW ZAKŁADANIA ŁĄK KWIETNYCH NA ZJAWISKO SUSZY I SMOGU" odbyła się 18 października 2024 roku w godz. 13.00-15.00 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Żabikowskiej 40 w Luboniu.
Konferencję poprowadził Piotr Kotliński - edukator przyrodniczy, koordynator projektów w Fundacji Łąka, o stopniu zawodowym: inżynier ogrodnictwa oraz naukowym magister ochrony środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Konsultował i zrealizował dziesiątki ogrodów i łąk kwietnych w całym kraju.
PROGRAM KONFERENCJI:
13.00 – 14.15 - Przywitanie słuchaczy, wykład
14.15 – 14.45 - Kawa i poczęstunek
14.45 – 15.00 - Dyskusja i podsumowanie
- ANKIETA - ŁĄKI KWIETNE W LUBONIU
Zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety, która ma na celu zebranie opinii, co do świadomości i wiedzy w zakresie ograniczania koszenia na terenie Miasta w sezonie letnim: https://docs.google.com/forms/d/1I_LlLp8iKhn5FsMiR_0JXtd6wBBlPoMqyZZlbhoz4Ng/edit?fbclid=IwY2xjawHgr1pleHRuA2FlbQIxMAABHXEfoQZ4vrsXMFzCm4PnVJVl1mJjZ6gvRFLAbUJb0013yPTbfrawITO_Cg_aem_rRuEP0d8xf0N3KU7wMMSPQ
Kampania dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Data dodania 30 października 2024