Jak połknąć tę żabę? Konkurs dla uczniów lubiących myśleć nieszablonowo
W „Złotej Żabie” mogą brać udział uczniowie klas VII i VIII. Uczestnicy popularnego w Wielkopolsce konkursu wybierają dziedzinę: matematyka lub język polski i literatura. Tegoroczny pierwszy etap, odraczany od jesieni z powodu trwającej epidemii, odbył się 11 i 12 lutego w ponad 150. szkołach podstawowych.
Organizatorem Konkursu „Złota Żaba” jest Fundacja Edukacji Społecznej EKOS, która prowadzi w Swarzędzu I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz Szkołę Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu. Obie szkoły znane są z najwyższych efektów nauczania[1], a autorami zadań są nauczyciele w nich uczący oraz nauczyciele akademiccy z poznańskich uniwersytetów - Instytutu Filologii Polskiej UAM oraz Katedry Matematyki Stosowanej UEP.
Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie tych, którzy myślą nieszablonowo. Uczestnicy „Złotej Żaby” stają przed wyzwaniem rozwiązania zadań szczególnych, wymagających - w mniejszym stopniu niż wiedzy - wyobraźni, kreatywności oraz umiejętności logicznego i niestereotypowego myślenia.
„Złota Żaba” od 28 lat inspiruje i dostarcza nauczycielom narzędzi do pracy z uczniami zdolnymi. Pomocą dla nich i dla startujących w Konkursie jest wydany w 2018 r., kultowy już zbiór zadań pt. Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą. Zadania z ostatnich edycji (w tym już z tegorocznego pierwszego etapu) publikowane są także na stronie internetowej zlotazaba.pl.
O miejscu zajętym przez uczestnika w konkursie zadecyduje suma punktów za dwa etapy. Drugi odbędzie się 13 marca, a ogłoszenie wyników i rozdanie nagród zaplanowane jest na kwiecień. Na laureatów i wyróżnionych czekają prestiżowe statuetki Złotej Żaby, nagrody rzeczowe, prawo przyjęcia do szkół Fundacji EKOS oraz związane z nim stypendium. Sukces ucznia to zawsze także zasługa jego nauczyciela. Dlatego w „Złotej Żabie” nagrody rzeczowe otrzymują również nauczyciele laureatów najwyższych miejsc.
Aby w swarzędzkich konkursach corocznie mogło brać udział kilka tysięcy uczniów, z Fundacją EKOS współpracuje kilkuset dyrektorów szkół i nauczycieli - matematyków i polonistów. Konkurs wspierają i współfinansują jednostki samorządowe: Województwo Wielkopolskie, Powiat Poznański, Powiat Kościański, miasta i gminy: Swarzędz, Kostrzyn, Kórnik, Września. Nagrody sponsorują firmy: ENEA Operator, Biofarm, Terravita. Patronat medialny nad „Złotą Żabą” sprawuje Radio Poznań.
[1] Absolwenci szkoły w roku 2020 uzyskali drugi najwyższy wynik egzaminów maturalnych w województwie wielkopolskim – Ranking Maturalny Perspektyw 2021: licea.perspektywy.pl
Data dodania 12 lutego 2021