Budowa kanalizacji – podstawowe potrzeby mieszkańców a kolejne „łaty” na ulicach
Budowa kanalizacji – podstawowe potrzeby mieszkańców a kolejne „łaty” na ulicach
Poruszając się stale po tych samych drogach, pewnie nie jeden z nas zastanawiał się jak to jest, że na nowo wybudowanej jezdni po jakimś czasie pojawiają się tzw. łaty. Rodzi się wówczas pytanie: „Dlaczego Miasto zgodziło się na niszczenie nowego asfaltu?”.
Kluczową kwestią jest to, że w przypadku zgłoszenia się Inwestora, który zamierza wybudować lub przebudować infrastrukturę pod gaz, prąd, wodę, kanalizację lub światłowód, Miasto ustawowo nie może mu odmówić, ale każdorazowo zobowiązuje go do odtworzenia zastanej przez niego nawierzchni (podstawa prawna:https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/drogi-publiczne-16791834/art-39).
Przykładem tego są aktualnie prowadzone prace w ciągu ul. Poznańskiej i ul. Polnej, gdzie w 2022 roku, spółka Aquanet przystąpiła do realizacji budowy sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, a Miasto zgodziło się na jej przeprowadzenie. Mimo toczących się prac tylko na połowie jezdni, uzgodniono odtworzenie nawierzchni na całej jej szerokości.
„Łatanie” nowych asfaltów może budzić kontrowersje i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. W wielu miastach obserwujemy podobne problemy i ich rozwiązania. Jednak poddając pod refleksję ten dylemat może najpierw trzeba byłoby rozważyć czy możemy odmówić, czy sami rezygnować z dostępu do tak podstawowych zasobów, jak prąd, woda lub odbiór ścieków, gdy pojawia się na to szansa?
Data dodania 21 kwietnia 2022