Kontrole dotyczące właściwego gospodarowania odpadami komunalnymi na nieruchomościach zamieszkałych
Drodzy mieszkańcy,
Zauważyliśmy, że przepisy dotyczące obowiązkowej segregacji odpadów komunalnych niestety nie są przestrzegane. Szczególnie problem ten jest widoczny w zabudowie wielorodzinnej. Dlatego też jesteśmy zmuszeni kontynuować prowadzenie kontroli selektywnej zbiórki odpadów.
Uprzejmie informujemy, że w najbliższym czasie upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta Luboń rozpoczną kontrole nieruchomości.
Zakres przedmiotowy kontroli będzie obejmował przestrzeganie przez właścicieli nieruchomości zasad utrzymania czystości i porządku, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w szczególności:
- prowadzenie właściwej segregacji odpadów,
- posiadanie kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów (w przypadku właścicieli, którzy korzystają ze zwolnienia z opłaty z tytułu kompostowania odpadów w przydomowym kompostowniku),
- kontrola zgodności liczby osób zadeklarowanej w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze stanem faktycznym.
W przypadku stwierdzenia, że odpady zbierane są w niewłaściwy sposób, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w celu naliczenia opłaty podwyższonej za niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów.
Jeśli chodzi o właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali kompostowanie bioodpadów, weryfikacji zostanie poddane faktyczne posiadanie kompostownika i kompostowanie w nim bioodpadów. Właściciel, który korzysta ze zwolnienia z tytułu kompostowania odpadów ulegających biodegradacji, a nie posiada kompostownika przydomowego, nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w przydomowym kompostowniku lub uniemożliwia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta lub upoważnionej przez niego osobie dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów, otrzyma decyzję o utracie prawa do zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z ww. przesłanek. Zgodnie z art. 6k ust. 4b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ponowne prawo do zwolnienia będzie przysługiwało po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
Bardzo istotne jest także wskazanie prawidłowej liczby osób zamieszkujących na nieruchomości. Pamiętajmy o tym, że opłacie za gospodarowanie odpadami podlegają wszyscy mieszkańcy, także dzieci. Każdy z nas wytwarza odpady i dlatego każdy powinien uczciwie uiszczać opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na gminie ciąży obowiązek zorganizowania odbioru odpadów komunalnych oraz pokrycia kosztów funkcjonowania systemu z opłat pobranych od mieszkańców. W sytuacji, gdy wytwarzamy odpady, a nie płacimy za nie, koszty wzrastają, przez co jest konieczność podnoszenia stawki opłaty za gospodarowania odpadami komunalnymi.
Data dodania 26 sierpnia 2024