Odbudowa Pomnika Siewcy wraz z rewitalizacją parku i jego otoczenia zlokalizowanego w historycznym układzie urbanistycznym w Luboniu
Małgorzata Machalska Burmistrz Miasta Luboń podpisała umowę w formule "zaprojektuj i wybuduj" na odbudowę Pomnika Siewcy wraz z rewitalizacją parku i jego otoczenia zlokalizowanego w historycznym układzie urbanistycznym w Luboniu.
Data zawarcia umowy: 24.10.2024 roku
Wykonawca: Zakład Kształtowania Zieleni GARDENS Grzegorz Sobolewski, Promnice, ul. Południowa 73, 62-005 Owińska
Wartość umowy: 1 768 986,00 zł
Wartość dofinansowania: 1 274 000,00 zł
Dofinasowanie: POLSKI ŁAD – Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
KWOTA DOFINANSOWANIA: 1 274 000,00 zł
Terminy:
Zakończenie Prac projektowych – do 1 lipca 2025 roku
Zakończenie robót budowlanych – do 16 lipca 2026 roku
Odbiór prac - około 3 miesiące po zakończeniu prac budowlanych
Projekt zakłada odbudowę zabytkowego Pomnika Siewcy wraz z rewitalizacją parku stanowiącego jego najbliższe otoczenie. Obiekt znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Armii Poznań oraz Romana Maya w Luboniu. Pomnik składa się z odlanej w brązie postaci umieszczonej na wysokim cokole. Przedstawia postać słowiańskiego rolnika siejącego zboże. U podnóża pomnik zdobiony jest kamienną misą. Powstał w 1923 roku i jest jednym z niewielu zachowanych do dziś dzieł Marcina Rożka. Rzeźba została wpisana do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego pod numerem 48/WLKP/B (wpis z dnia 3 lutego 2004 r.). Pomnik umiejscowiony jest w Parku Siewcy, który jest zlokalizowany w historycznym układzie urbanistycznym wpisanym do rejestru zabytków pod numerem: 794/WLKP/A z (wpis z dnia 24.05.2010 r.). Zadanie realizowane będzie w formule zaprojektuj i wybuduj. W ramach zadania sporządzona zostanie szczegółowa dokumentacja techniczna oraz uzyskane zostaną wszystkie niezbędne pozwolenia pozwalające na wykonanie prac renowacyjnych przy pomniku, oraz prac przy rewitalizacji parku, którym znajduje się pomnik Siewcy. Planuje się odrestaurowanie pomnika z możliwością przywrócenia jego pierwotnej funkcji. Prace renowacyjne obejmą zarówno odlaną w brązie postać rolnika, jak i kamienną kolumnę oraz misę, na której rzeźba została posadowiona. Przeprowadzenie prac pozwoli na szczegółowe odtworzenie elementów zdobień, medalionu, girlandy oraz napisów. W celu poprawy dostępności oraz zwiększenia atrakcyjności zabytku w ramach zadania planowana jest również rewitalizacja parku znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie. Zgodnie z założeniami koncepcyjnymi w parku przebudowane zostaną drogi dojścia do pomnika, wprowadzone zostaną dodatkowe utwardzenia terenu. W celu poprawy bezpieczeństwa oraz udostępnienia parku wraz z zabytkiem także po zmroku, wprowadzone zostanie oświetlenie parkowe oraz lampy uwidaczniające rzeźbę. Prewencyjne ograniczenie możliwości występowania aktów wandalizmu umożliwi zamontowany monitoring miejski. Projekt uzupełniony zostanie o elementy małej architektury, przeznaczonej dla spacerowiczów oraz elementy zieleni miejskiej, a także miejsca postojowe, które zwiększa dostępność obiektu. Kompleksowe działanie, mające na celu zarówno odbudowę zabytkowego pomnika, jak i renowację parku znajdującego się w jego otoczeniu wpłynie na zwiększenie atrakcyjności spopularyzowanie historycznego obszaru Lubonia. Podjęte działania podniosą również świadomość oraz wiedzę historyczną lokalnej społeczności. Zakres wyżej opisanych prac bezpośrednio wpisuje się w założenia Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Data dodania 25 października 2024