Zmiana metody naliczenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie wielorodzinnej od 1 stycznia 2026 r.

Zmiana metody naliczenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie wielorodzinnej od 1 stycznia 2026 r.

Drodzy Mieszkańcy,

uprzejmie informujemy, że od dnia 1 stycznia 2026 r. opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w budynkach wielorodzinnych będzie naliczana od ilości zużytej wody. Na sesji Rady Miasta Luboń w dniu 12 czerwca 2025 r. podjęte zostały uchwały dotyczące zmiany metody naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami w zabudowie wielorodzinnej. 

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 733) opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi może stanowić iloczyn:

a. liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość

b. ilości zużytej wody z danej nieruchomości

c. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego

Metoda naliczania opłaty na podstawie zużycia wody będzie bardziej weryfikowalna i lepiej odzwierciedli rzeczywiste koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Na podstawie danych GUS na dzień 31.12.2024 r. na terenie Miasta Luboń zamieszkiwało 32 835 osób, co wskazuje na rozbieżności w liczbie mieszkańców faktycznie zamieszkujących z danymi zgłoszonymi w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie z którymi zadeklarowano zamieszkiwanie 30 332 mieszkańców. Zasadne jest zatem wprowadzenie innej, bardziej obiektywnej metody naliczenia opłaty za odpady komunalne, mogącej sprawnie „uszczelnić” system. 

Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie wielorodzinnej została ustalona w oparciu o średnie zużycie wody na terenie Miasta Luboń, które wyniosło w 2024 r. 3m³ miesięcznie na osobę oraz kwotę wyjściową wskazującą, że koszt systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przypadający na 1 osobę wynosi 38 zł miesięcznie. Stawka będzie wynosić  12,70 zł/m³ zużytej wody.  

Średnie zużycie wody w Polsce wyniosło w 2023 r. wg GUS  2,86 m³. 

Metoda opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od zużytej wody będzie bardziej elastyczna i przełoży się na obniżenie opłat za odpady w związku z wyjazdami weekendowymi, urlopami, turnusami sanatoryjnymi i innymi, podczas których liczba osób przebywających na nieruchomości będzie ulegała czasowemu zmniejszeniu.

Obowiązywać będą następujące zasady ustalania ilości zużytej wody na potrzeby obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: 

1. Ilość zużytej wody określana jako średniomiesięczne zużycie wody w m³ z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia deklaracji, na podstawie wskazań legalizowanego wodomierza głównego (ujętego na fakturach lub rozliczeniach wystawionych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne).

2. W przypadku, gdy na nieruchomości woda była zużywana w okresie krótszym niż ostatnich 12 miesięcy lub wskazania legalizowanego wodomierza (ujętego na fakturach lub rozliczeniach wystawionych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne) obejmują okres krótszy niż ostatnie 12 miesięcy, ilość zużytej wody będzie określana jako średniomiesięczne zużycie wody w tym okresie, ustalone w oparciu o wodomierz główny, ujęte na fakturach lub rozliczeniach wystawionych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.

3. Do ilości zużytej wody nie wlicza się ilości bezpowrotnie zużytej wody, to jest takiej, która nie trafia do kanalizacji sanitarnej lub zbiorników bezodpływowych do gromadzenia nieczystości ciekłych, czy przydomowych oczyszczalni ścieków, której ilość ustala się na podstawie wskazań dodatkowego legalizowanego wodomierza. 

4. W przypadku wystąpienia wycieku wody spowodowanego awarią, właściciel nieruchomości może przy określeniu zużycia wody na nieruchomości nie uwzględnić ilości wody, która wyciekła na skutek awarii, tylko i wyłącznie jeśli właściciel sieci wodociągowej potwierdzi zaistniałą awarię na piśmie wraz z oszacowaną ilością wody, która wyciekła na skutek awarii.

5.    W przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem wielolokalowym przy określaniu ilości wody nie uwzględnia się tej ilości zużytej wody w lokalach, za którą opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi przekracza 7,8% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe.

Przykład wyliczenia opłaty: We Wspólnocie Mieszkaniowej, w której zamieszkuje 30 osób zużycie roczne za ostatnie 12 miesięcy wynosi 1056 m³. Średnie miesięczne zużycie wody dla Wspólnoty wynosi 88 m³. Jeśli zużycie w ilości 88m³/miesiąc pomnożymy przez stawkę opłaty w wysokości 12,70 zł/m³ uzyskamy kwotę miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości  1117,60 zł.

88 m³ x 12,70 zł/m³ =  1117,60 zł

Jeśli dany budynek wielorodzinny nie posiada głównego wodomierza lub brak jest danych (np.  na nieruchomości używana jest woda z własnego ujęcia lub nieruchomość jest wyposażona w wodomierz główny, ale w okresie krótszym niż jeden miesiąc) do wyliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przyjmuje się ryczałtowe zużycie wody w ilości 3 m³ na osobę miesięcznie.

W przypadku nieruchomości tzw. „mieszanych”, czyli takich na których w części zamieszkują mieszkańcy, a w części prowadzona jest działalność gospodarcza, zużycie wody pomniejsza się o ilość wody powstającą w części niezamieszkanej, pod warunkiem, że zużycie wody na części nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy jest opomiarowane legalizowanym wodomierzem i ujęte na fakturach lub rozliczeniach wystawionych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.

Zmiana sposobu naliczenia opłat w metodzie wodnej zakłada również podwyższenie opłat dla właścicieli nieruchomości, którzy nie wypełniają obowiązku selektywnej zbiórki odpadów. W tym przypadku, stawka będzie wyliczona jako dwukrotność obowiązującej stawki, czyli jako iloczyn stawki 25,40 zł i liczby metrów sześciennych zużytej wody.

Od 1 stycznia 2026 r. zarządy spółdzielni oraz zarządcy wspólnot  mieszkaniowych będą zobowiązani do składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowane odpadami komunalnymi według nowego wzoru. Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w przypadku metody od zużytej wody Wspólnota lub Spółdzielnia mieszkaniowa będzie ponosić wynikające z ustawy opłaty bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej stosunkowi ilości zużytej wody w lokalu do ilości zużytej wody we wszystkich lokalach.

Dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej, bliźniaczej i szeregowej sposób naliczenia opłaty pozostaje bez zmian – metoda naliczenia od liczby mieszkańców, stawka wynosi 38 zł za osobę. Natomiast w przypadku właścicieli nieruchomości, którzy nie wypełniają obowiązku selektywnej zbiórki odpadów, naliczona będzie podwyższona opłata w wysokości 76 zł za osobę. 

Dla nieruchomości tzw. "mieszanych" stawki opłat za pojemniki pozostają bez zmian. 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią uchwał wprowadzających metodę naliczenia opłaty za odpady od zużytej wody w zabudowie wielorodzinnej. https://lubon.pl/uploads/files-new/01_2025/ODPADY/uchwa%C5%82a%20metoda%202026.pdf 

Data dodania 08 sierpnia 2025

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.