Dzień z profilaktyką w Luboniu - wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

Dzień z profilaktyką w Luboniu - wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

Dzień z profilaktyką w Luboniu - wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

21 października 2025 roku w Restauracji U Siewcy przy ul. Kościuszki 79 w Luboniu odbyło się wyjątkowe wydarzenie pn. „Dzień z profilaktyką w Luboniu”. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli lubońskich szkół, przedszkoli oraz instytucji działających w obszarze profilaktyki społecznej, by wspólnie poszerzać wiedzę i umiejętności w zakresie przeciwdziałania przemocy, uzależnieniom oraz autoagresji wśród dzieci i młodzieży.

Wspólna misja - bezpieczeństwo młodych ludzi

W wydarzeniu udział wzięli psychologowie, pedagodzy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele Policji, pracownicy socjalni, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego i GKRPA, a także reprezentanci służby zdrowia i organizacji pozarządowych.

Program obejmował szkolenie oraz panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy wymieniali doświadczenia i refleksje dotyczące skutecznych działań profilaktycznych w środowisku lokalnym.

Udział w wydarzeniu pozwolił uczestnikom:

  • poszerzyć i upowszechnić aktualną wiedzę z zakresu przeciwdziałania przemocy i zagrożeniom społecznym, w tym przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy,
  • podnieść poziom bezpieczeństwa w środowisku szkolnym,
  • pogłębić wiedzę na temat zagrożeń wynikających z nowych technologii komunikacyjnych.

Ekspertki spotkania

Wykłady poprowadziły dwie doświadczone specjalistki w dziedzinie profilaktyki i zdrowia psychicznego:

  • Melania Dominiak

    Pracownia Działań Różnych - Profilaktyka, Interwencja, Terapia

Biogram zawodowy: Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Suicydolożka, Certyfikowana terapeutka środowiskowa, psychoterapeutka pracująca w nurcie integratywnym, pedagożka, socjoterapeutka, edukatorka seksualna z wieloletnim doświadczeniem pracy w szkole na stanowisku pedagożki, nauczycielki etyki i wicedyrektorki. 

Współzałożycielka Stowarzyszenia Profilaktyki i Resocjalizacji AD REM, kierownik merytoryczny Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży Obudź Jutro w Zgierzu, członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, współpracująca z Fundacją Życie Warte jest Rozmowy, gdzie zajmuje się konsultacjami z rodzicami dzieci w kryzysie samobójczym oraz z osobami z doświadczeniem żałoby po śmierci samobójczej. Członkini Towarzystwa Psychiatrii, Psychologii, Psychoterapii i Terapii Środowiskowej, propagatorka pracy środowiskowej zafascynowana Podejściem Otwartego Dialogu i budowaniem sieci wsparcia społecznego pacjentów.  

Zainteresowania zawodowe: suicydologia i zdrowie psychiczne/psychoterapia i praktyka kliniczna/psychoedukacja i wspieranie społeczności lokalnej/dialog i praca w systemach/ integracja kultury, natury i dobrostanu/koordynacja i szkolenia w ramach projektów międzynarodowych 
i międzysektorowych w obszarze zdrowia psychicznego i pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym.

  • Barbara Michalska

    Freelancer_ka, wiceprezeska Fundacji EduKABE

Biogram zawodowy: Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi: interwentka kryzysowa, facylitatorka dialogów publicznych, pedagożka, socjoterapeutka, terapeutka pedagogiczna, edukatorka seksualna, certyfikowana terapeutka ręki. Współzałożycielka i trenerka Fundacji EduKABE. Trenerka w zakresie bezpieczeństwa w Internecie i Edukacji Medialnej. Ekspertka w Sieci Edukacji Cyfrowej - KOMETA. Praktyk programu "Dam Radę i Jestem z Ciebie Dumny "- opartego na filozofii Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniu. Twórczyni projektów edukacyjnych i profilaktycznych a także opinii do Wieloletnich Programów Profilaktycznych. Nieformalna pasjonatka wyszukiwania potencjałów edukacyjnych i budowania sieci współpracy pomiędzy specjalistami w 3 sektorze i edukacji formalnej. Pasjonatka Networkingu.

Zainteresowania zawodowe: Bezpieczeństwo Cyfrowe/ Edukacja Medialna / Profilaktyka / Kompetencje Cyfrowe / Edukacja Seksualna/Edukacja Antydyskryminacyjna/Inspiracje Edukacyjne / Pozytywna Strona Internetu/Kompetencje Rodzicielskie/Kompetencje Wychowawcze/Budowanie zespołu klasowego/ Budowanie strategii pracy z tzw. "trudną klasą"/Interwencje kryzysowe.

Wspólnie dla bezpiecznego Lubonia

„Dzień z profilaktyką w Luboniu” był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim do integracji środowisk zawodowo zajmujących się wychowaniem, edukacją i wsparciem dzieci i młodzieży. Współpraca i wymiana doświadczeń między instytucjami to klucz do skutecznego reagowania na współczesne zagrożenia społeczne.


Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Pomagaj, reaguj, zmieniaj - kompleksowa kampania na rzecz przeciwdziałania przemocy, hejtowi i nietolerancji w Mieście Luboń”, dofinansowanego ze środków Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej na lata 2025–2028.

Logotypy dotujące projekt, treść dostępna w artykule

Data dodania 23 października 2025

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.