Podpisano umowę na projekt rozwijający zielono-niebieską infrastrukturę w Luboniu

Podpisano umowę na projekt rozwijający zielono-niebieską infrastrukturę w Luboniu

Podpisano umowę na projekt rozwijający zielono-niebieską infrastrukturę w Luboniu

24 października 2025 roku Miasto Luboń w partnerstwie z Miastem Poznań i innymi JST podpisało umowę o dofinansowanie projektu pod tytułem „Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań – Etap II”. Dzięki temu już wkrótce rozpoczną się działania, które poprawią retencję wód opadowych, zwiększą odporność miasta na skutki zmian klimatu oraz wzbogacą przestrzeń publiczną o nowe, zielone miejsca przyjazne mieszkańcom.

Wizualizacja Placu Targowego. Fot. Archiwum UML

Wizualizacja Placu Targowego. Fot. Archiwum UML

Na realizację zadania Miasto Luboń otrzyma ok. 3 363 409,08 zł dofinansowania, a wartość całego projektu to ponad 6 800 000,00 zł.

Głównym celem Projektu jest ochrona zasobów wodnych na terenie gmin Metropolii Poznań i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury w celu zmniejszenia zagrożenia powodzią i suszą. Projekt ma wielowymiarowy charakter i wieloaspektowe znaczenie. 

W ramach inwestycji zagospodarowane zostaną dwa tereny o łącznej powierzchni 1,5 ha:

  • Plac Targowy przy ul. Targowej, który zyska nowoczesną przestrzeń handlową oraz park kieszonkowy

Celem projektu jest poprawa i unowocześnienie infrastruktury handlowej i usługowej. Przewiduje się  utwardzenie terenu z wyznaczeniem strefy handlowej oraz parkingowej. Na pozostałej części terenu zaplanowano budowę parku kieszonkowego. Na całym obszarze zamontowana zostanie mała architektura taka jak: ławki, napis świetlny, kosze na śmieci czy pergole. Zaplanowano także wiele rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury jak: zielone dachy, zielone ściany, niecki, ogrody deszczowe czy łąki kwietne. Na całym obszarze zaprojektowano zieleń o dużej bioróżnorodności, piętrowości oraz bogactwie form i pokrojów roślin. Mamy nadzieję, że dzięki Placu Targowemu z parkiem kieszonkowym, przybędzie kolejne miejsce nie tylko o polepszonej funkcji handlowej, ale także, o przyjaznej przestrzeni na spędzenie czasu w otoczeniu zieleni.

  • Park Nowe Ogrody przy ul. Fabrycznej, gdzie powstaną nowe miejsca rekreacji, edukacji i wypoczynku

Druga lokalizacja znajdująca się przy ul. Fabrycznej (naprzeciw „Wiśniowego Sadu”) to teren będący obecnie niezagospodarowany oraz stanowiący fragment przyszłego Parku Nowe Ogrody. Na obszarze objętym projektem powstaną nowe miejsca wypoczynkowe, rekreacyjne i edukacyjne. Przewidziano budowę wybiegu dla psów oraz placu zabaw. Podobnie jak Plac Targowy, na obszarze planuje się rozwiązania błękitno-zielonej infrastruktury jak: łąki kwietne czy niecki retencyjne. Istniejące zadrzewienie zostanie przerzedzone i objęte pielęgnacją. Na pozostałym obszarze zostanie posadzona roślinność wielu gatunków, form i pokrojów. 

Partner wiodący projektu: Miasto Poznań

Realizatorzy:

Miasto Luboń,
Gmina Swarzędz
Gmina Mosina
Gmina Tarnowo Podgórne
Gmina Czerwonak
Gmina Pobiedziska
Gmina Oborniki
Miasto Puszczykowo
Miasto i Gmina Buk
Stowarzyszenie Metropolia Poznań

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


Projekt „Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań – Etap II” realizowany jest ze środków Programu „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027" w ramach działania 2.6 Zwiększenie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe w ramach ZIT.

Logotypy dotujące realizowane zadanie

Data dodania 07 listopada 2025

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.