Poprawa jakości środowiska miejskiego w Luboniu poprzez rozwój terenów zieleni

Poprawa jakości środowiska miejskiego w Luboniu poprzez rozwój terenów zieleni

Grafika z logotypami

W ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Miasto Luboń pozyskało dotację na projekt: "Poprawa jakości środowiska miejskiego w Luboniu poprzez rozwój terenów zieleni".

Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”

Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego

Okres realizacji: 2018-2021

Wartość całkowita: 5 996 177,62 zł

Dofinansowanie: 1 954 173,55 zł

Zakres projektu:

Konkursowy projekt zakładał stworzenie nowych terenów zieleni i podniesienie jakości zieleni na  terenach już istniejących. Wybrano 5 lokalizacji, które mogły spełniać najwięcej z 14 kryteriów  w celu otrzymania jak największej liczby punktów, które mogłyby nam gwarantować sukces. 

Wybór terenów i realizacja zamysłu nie była prosta, ze względu na złożoność projektu – jednakże wytypowaliśmy i zaprojektowaliśmy tereny w następujących lokalizacjach:

  1. Określony obszar Parku Papieskiego o powierzchni 7,85 ha;
  2. Tereny wzdłuż Strumienia Junikowskiego przy ul. Unijnej o powierzchni 2,56 ha;
  3. Skwerek przy ul. Powstańców Wlkp./ks. Streicha o powierzchni 0,02 ha;
  4. Zieleniec przy istniejącym placu zabaw przy ul. 3 Maja o powierzchni 0,24 ha;
  5. Teren przy ul. Konarzewskiego o powierzchni 0,25 ha.

Łączna powierzchnia zaprojektowanych terenów to 10,92 ha

1. Zgłoszony do konkursu obszar Parku Papieskiego to obszar  obejmujący głównie swój zasięg od Ronda Żabikowskiego , za plac zabaw do końca alei dębowej. Na całym jednak obszarze zaprojektowano sieć nowych asfaltowych ciągów komunikacyjnych, które pozwolą dojść spacerowiczom do nowych atrakcji a dla rowerzystów czy osób uprawiających nordic- walking urozmaicą trasę. W ramach obszaru konkursowego zaprojektowano dla dzieci i młodzieży szereg elementów infrastruktury – są to – skatepark, plac manewrowy ze znakami poziomymi imitującymi ulicę oraz tzw. bezpieczne górki z nawierzchni bezpiecznej. Z myślą o spacerowiczach i odpoczywających rodzicach czy seniorach, zaprojektowano pergolę cieniującą zlokalizowaną w bliskości placu zabaw oraz nowe ławki.

Elementem najważniejszym w tym zadaniu jest przede wszystkim roślinność. Dobór gatunkowy pozwoli zwiększyć bioróżnorodność roślin na obszarze Parku Papieskiego. Projekt przewiduje posadzenie 724 szt. drzew, 7135 krzewów, 2382 sadzonek bylin i traw  oraz wykonanie różanki (29 róż) i obsadzenie 41 szt. pnączami pergoli.

Prace zieleniarskie przewidują również rewitalizację trawników, pielęgnację zieleni istniejącej i zieleni nowo założonej.  Nowością również będą łąki kwietne na terenie parku o powierzchni1,2 ha. Pośród łąk kwietnych rozstawione będą 3 hotele dla owadów.

2. Tereny wzdłuż Strumienia Junikowskiego przy ul. Unijnej o powierzchni 2,56 ha; to obszary, które w chwili obecnej nie są ogólnodostępne, jednak potencjał tych terenów jest niezwykle wysoki ze względu na istniejący drzewostan oraz bliskość Strumienia.

Projekt zakłada wykonanie wzdłuż terenu - fragmentu ścieżki mineralnej oraz wzbogacenie obszaru o nową roślinność oraz małą architekturę.

Docelowo całość tego obszaru ma stanowić jeden kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny wraz z Parkiem Papieskim.

Tereny te zostaną urozmaicone o 14 szt. drzew, 1237 szt. krzewów oraz o 7 674 szt. bylin i traw! Wprowadzenie tego typu roślin i w takich ilościach ma na celu zainicjowanie piętrowości na tym terenie czyli wzrostu i rozwoju gatunków o różnych wysokościach. Nowo posadzone rośliny ponadto  będą atrakcyjne dla spacerowiczów.

3. Skwerek przy ul. Powstańców Wlkp./ks. Streicha o powierzchni 0,02 ha nie stanowi dużej powierzchni jednak jego wybór był podyktowany jednym z kryteriów o lokalnym programie rewitalizacji.

Zieleniec ten, zostanie przebudowany oraz doposażony o dwie ławeczki i kosz na śmieci.

Zostaną usunięte stare skupiny krzewów oraz posadzone nowe rośliny: 83 szt. krzewów, 494 szt. pnączy, 15 róż oraz 569 szt. bylin. Żywopłoty zostaną zrewitalizowane a ubytki w nich uzupełnione.

4. Zieleniec przy istniejącym placu zabaw przy ul. 3 Maja o powierzchni 0,24 ha;  również objęty jest lokalnym programem rewitalizacji.

Koncepcja zagospodarowania zakłada przeniesienie placu zabaw, jego rozbudowę i doposażenie o dodatkowe elementy (tablice do rysowania, mrowisko) a przede wszystkim urządzenie dla osób niepełnosprawnych (karuzela). Na obszarze powstanie boisko wielofunkcyjne.

Dla bezpieczeństwa teren zostanie odgrodzony od cieku ogrodzeniem typu kredki, na terenie dostawiona zostanie mała architektura (ławki, kosze na śmieci) oraz powstaną nowe ciągi komunikacyjne.

 Istniejące drzewa zostaną przesadzone, a teren wzbogaci się o: 11 szt. drzew, 476 szt. krzewów oraz 398 szt. bylin i traw.

5. Teren przy ul. Konarzewskiego o powierzchni 0,25 ha, ma stać się zieleńcem rekreacyjno-wypoczynkowym.

Koncepcja zagospodarowania zakłada wykonanie ciągów komunikacyjnych oraz doposażenie zieleńca o bezpieczne górki, urządzenia sportowe (3 szt.), zestawu Street-Workout oraz małej architektury.

Przewiduje się posadzenie 26 szt. niewysokich drzew, 1072 szt. krzewów 27 szt. róż oraz 375 szt. bylin i traw.

Realizacja projektu:

09.2022 Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta został zorganizowany 1. Luboński Turniej na Skateparku w dwóch kategoriach: BMX i hulajnoga. To pierwsze tego typu zawody zorganizowane w naszym mieście. Gratulujemy zwycięzcom w poszczególnych kategoriach oraz wszystkim uczestnikom. Cieszymy się, że lubońska młodzież tak chętnie korzysta z nowo powstałego obiektu.  

Na zdjęciu chłopak na rowerze w skateparku. Na zdjęciu chłopak skacze na deskorolce w skateparku.
Na zdjęciu widać trzech chłopców w kaskach z medalami.  

09.2022 Wśród roślinności w okolicach zieleńca  przy ul. Konarzewskiego można zobaczyć m.in gailardię, rozplenicę japońską, śnieguliczkę koralową,  a pośród nich trzmiele,  które są niezwykle ważne ze względu na zapylanie roślin. Dobierając gatunki roślin do nasadzeń, wybieramy roślinny miododajne, które są niezwykle przyjazne dla zapylaczy. 

Na zdjęciu kwiaty. Na zdjęciu widać kwiaty.
Na zdjęciu kwiaty. Na zdjęciu kwiaty.
Na zdjęciu kwiaty.  

01.2022 Budowa skateparku w Parku Papieskim została zakończona.

Skatepark w Parku Papieskim Skatepark w Parku Papieskim

10.2021 Jesień w Parku Papieskim

Na zdjęciu Park Papieski  

09.2021 Trwa budowa skateparku, który jest częścią inwestycji w Parku Papieskim. Budowa zajmuje się firma Altramps Tomasz Brzozowski.

Budowa skateparku w Parku Papieskim  Budowa skateparku w Parku Papieskim

07.06.2021 Łąki kwietne w Parku Papieskim

Łąka kwietna w Parku Papieskim Łąka kwietna w Parku Papieskim

01.06.2021 Podpisano umowę z firmą ALTRAMPS Tomasz Brzozowski na budowę skateparku w Parku Papieskim. Inwestycja jest częścią projektu "Poprawa jakości środowiska miejskiego w Luboniu poprzez rozwój terenów zieleni".

Wizualizacja skateparku w Parku Papieskim Screen z podpisania umowy - na zdj, Burmistrz Miasta Luboń i przedstawiciel firmy Altramps

20.05.2021 W Parku Papieskim w ramach dofinansowania posadzono kłokoczkę południową (Staphylea pinnata), która aktualnie obsypana jest obfitymi, zwisającymi gronami białych kwiatów. Ten piękny rodzimy krzew jest miododajny a po kwitnieniu wykształca dekoracyjne, rozdęte torebki. Nasiona są jadalne a w smaku zbliżone do orzechów.  Bioróżnorodność gatunkowa roślin w parku w ramach zagospodarowania terenu obficie wzrosła.

Zieleń w Parku Papieskim Zieleń w Parku Papieskim

9.04.2021 Zakończono wykonanie 1. etapu tworzenia ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż Strumienia Junikowskiego. Teren wzbogacono o elementy małej architektury oraz kolejne nasadzenia zieleni, w tym drzew, krzewów, bylin i traw.

Ścieżka spacerowo-rowerowa wzdłuż Strumienia Junikowskiego Ścieżka spacerowo-rowerowa wzdłuż Stru
Ścieżka spacerowo-rowerowa wzdłuż Stru Ścieżka spacerowo-rowerowa wzdłuż Stru

19.03.2021 Przekazano do użytkowania dwa place zabaw - przy ul. Konarzewskiego i ul. 3 Maja.

Koncepcja zagospodarowania zieleńca przy ul. 3 Maja zakładała przeniesienie placu zabaw, jego rozbudowę i doposażenie o dodatkowe elementy (tablice do rysowania, mrowisko) a przede wszystkim urządzenie dla osób niepełnosprawnych (karuzela). Na obszarze powstało także boisko wielofunkcyjne.

Teren został odgrodzony od cieku ogrodzeniem typu kredki, na terenie dostawiona zostła mała architektura (ławki, kosze na śmieci) oraz powstały nowe ciągi komunikacyjne. Teren wzbogacił się o 11 szt. drzew, 476 szt. krzewów oraz 398 szt. bylin i traw.

Plac zabaw przy ul. 3 Maja Plac zabaw przy ul. 3 Maja
Plac zabaw przy ul. 3 Maja Plac zabaw przy ul. 3 Maja
Plac zabaw przy ul. 3 Maja  

Teren przy ul. Konarzewskiego stał się zieleńcem rekreacyjno-wypoczynkowym.

Koncepcja zagospodarowania zakładała wykonanie ciągów komunikacyjnych oraz doposażenie zieleńca o bezpieczne górki, urządzenia sportowe (3 szt.), zestawu Street-Workout oraz małej architektury. Posadzono 26 szt. niewysokich drzew, 1072 szt. krzewów, 27 szt. róż oraz 375 szt. bylin i traw.

Plac zabaw przy ul. 3 Konarzewskiego

18.12.2020 Park Papieski zyskał nowe nasadzenia.

Zieleń w Parku Papieskim Zieleń i bezpieczne górki w Parku Papieskim
Zieleń w Parku Papieskim Zieleń w Parku Papieskim
Zieleń w Parku Papieskim Zieleń w Parku Papieskim

20.11.2020 Na skrzyżowaniu ul. Powstańców Wlkp. i ks. Streicha powstał skwer, na którym zamontowano dwie ławeczki, kosz na śmieci, posadzono ponad 100 szt. krzewów, niespełna 600 szt bylin oraz prawie 500 szt pnączy.  To jedno z przedsięwzięć zrealizowanych w ramach projektu dofinansowanego z funduszy unijnych z NFOŚiGW w wysokości ponad 2,2 mln zł.

Skwer na skrzyżowaniu ul. Powstańców Wlkp. i ks. Streicha Skwer na skrzyżowaniu ul. Powstańców Wlkp. i ks. Streicha
Skwer na skrzyżowaniu ul. Powstańców Wlkp. i ks. Streicha  

19.11.2020 Przy ul. Konarzewskiego powstaje zieleniec rekreacyjno-wypoczynkowy. Koncepcja zagospodarowania zakłada wykonanie ciągów komunikacyjnych, doposażenie o bezpieczne górki, doposażenie o urządzenia sportowe (3 szt.) oraz do Street-Workout, utworzenie małej architektury. Przewiduje się posadzenie również niewysokich drzew, krzewów oraz bylin i traw. Tuż obok powstającego zieleńca znajduje się plac zabaw dla młodzieży i dorosłych wybudowany z inicjatywy mieszkańców w ramach czwartej edycji Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego, gdzie można już korzystać z pierwszej w Luboniu karuzeli dla dorosłych (tzw. Turnfly) i słupa do wspinaczki (Altima).

Budowa przy ul. Konarzewskiego Plac zabaw dla dorosłych przy ul. Konarzewskiego

08.2020 Przedstawiamy koncepcje zagospodarowania Parku Papieskiego, terenu wzdłuż Strumienia Junikowskiego, skweru przy ul. Powstańsów Wlkp., skweru przy ul. Konarzewskiego, skweru przy ul. 3 Maja.

Projekt łąk kwietnych w Parku Papieskim

Projekt łąk kwietnych w Parku Papieskim

Projekt zagospodarowania terenu wzdłuż Strumienia Junikowskiego

Projekt zagospodarowania terenu wzdłuż Strumienia Junikowskiego

Projekt zagospodarowania skweru przy ul. Powstańców Wlkp.

Projekt zagospodarowania skweru przy ul. Powstańców Wlkp.

Projekt zagospodarowania terenu przy ul. Konarzewskiego

Projekt zagospodarowania terenu przy ul. Konarzewskiego

Projekt zieleńca przy istniejącym placu zabaw przy ul. 3 Maja

Projekt zieleńca przy istniejącym placu zabaw przy ul. 3 Maja

 

14.11.2019 Obecnie w Parku Papieskim wykonywane są nawierzchnie pod bezpieczne górki, miasteczko ruchu drogowego oraz alejki spacerowo-rowerowe. Efekt końcowy już niedługo.

Na zdjęciu widać budowę w Parku Papieskim. Na zdjęciu widać budowę w Parku Papieskim.
Na zdjęciu widać budowę w Parku Papieskim. Na zdjęciu widać budowę w Parku Papieskim.
Na zdjęciu widać budowę w Parku Papieskim.  

14.08.2019 Miasto Luboń podpisało umowę na zagospodarowanie terenu Parku Papieskiego (etap 1) z firmą Garte sp. z o.o. sp. k. Zakres prac w etapie 1. obejmuje budowę infrastruktury towarzyszącej t.j alej spacerowych, nawierzchni bezpiecznej, placu manewrowego dla dzieci oraz elementów małej architektury (pergole, ławki, kosze na śmieci).
Inwestycja dofinansowania jest z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020,  działanie 2.5.2 Poprawa jakości środowiska miejskiego.


umowę na zagospodarowanie terenu Parku Papieskiego. Na zdjęciu widać trzy osoby siedzące przy stole i podpisujące dokumenty.

14.06.2019 W siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę o dofinansowanie projektu “Poprawa jakości środowiska miejskiego w Luboniu poprzez rozwój terenów zieleni”. Miasto Luboń otrzyma ponad 2,2 mln zł dotacji na zieleń miejską wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Projekt będzie realizowany w latach 2019-2021

Podpisanie umowy w NFOŚiGW - na zdjęciu przedstawiciele NFOŚIGW i Miasta Luboń Podpisanie umowy w NFOŚiGW - na zdjęciu przedstawiciele Miasta Luboń

25.04.2019 Miasto Luboń otrzymało dotację na projekt konkursowy w ramach działania NFOŚiGW 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego w wysokości 2 234 137 zł!

Przedmiotowy projekt zakłada szeroko zakrojone prace mające na celu zwiększenie powierzchni i jakości terenów zielonych na obszarze Miasta Luboń. Projekt obejmuje swoim zakresem pięć terenów zielonych: Park Papieski, tereny zielone wzdłuż ulicy Unijnej od ogródków działkowych do ronda; zieleniec ul. Konarzewskiego; skwerek przy ul. Powstańców Wielkopolskich i Streicha oraz zieleniec przy placu zabaw przy ul. 3 Maja.

Pierwsze prace związane z budową infrastruktury towarzyszącej w Parku Papieskim rozpoczną się już w tym roku.

Projekt zagospodarowania fragmentu Parku Papieskiego. Projekt zagospodarowania fragmentu Parku Papieskiego.

Data dodania 04 lipca 2019

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.