Otwarcie WTZ w Luboniu
Warsztaty Terapii Zajęciowej już w Luboniu
Czym są warsztaty terapii zajęciowej?
W takiej placówce, specjaliści zajmują się rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych, które ukończyły realizację obowiązku szkolnego i obowiazku nauki. Terapia zajęciowa ma za zadanie przede wszystkim ogólnie usprawnić ich uczestnika, rozwinąć jego umiejętności niezbędne do codziennego funkcjonowania, przystosować do życia w społeczeństwie, a także poszerzyć zdolności specjalistyczne, dzięki którym uczestnik będzie mógł nawet znaleźć pracę. Każda osoba, która bierze udział w zajęciach, musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności co najmniej w stopniu umiarkowanym orazwskazanie na udział w warsztatach terapii zajęciowej.
WTZ w Luboniu
Prace nad stworzeniem lubońskiej placówki WTZ rozpoczęły się od podpisania umowy najmu części budynku Luveny czyli od 1 września 2015 roku. Od tego momentu, zaczął się wyścig z czasem – należało pozyskać środki i wyremontować przeznaczone miejsce. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu wielu osób, które niestrudzenie pracowały do późnych godzin nocnych, a także bezinteresownemu wsparciu finansowemu mieszkańców Lubonia i firm (lubońskich i nie tylko), placówka rozpoczęła funkcjonowanie 15 grudnia 2015 roku. Oficjalne jej otwarcie mialo miejsce 4 stycznia 2016 roku. Uczestnicy wraz z terapetami zajęciowymi włączyli się w przygotowanie Jasełek, które jak co roku powstają dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Wspólna Droga.
WTZ finansowane są w 90% z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
a w 10% ze środków starostwa powiatowego poprzezPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Warsztaty prowadzą działalność o charakterze niezarobkowym. Stowarzyszenie Wspólna Droga dystrybuuje cegielki, a dochód przeznaczcza na realizaje celów statutowych, w tym WTZ. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Słowa szczególnego uznania kierujemy w stronę Stowarzyszenia Wspólna Droga, którego działacze poświęcili wiele godzin, dni, miesięcy, aby dać swoim podopiecznym tak wyjątkowe miejsce. Z wielkim podziwem patrzyliśmy na to, jak wolontariusze wręcz ścigają się z czasem i możliwościami, w imię wspólnego dobra. Należy podkreślić, że wkład w prace remontowe mieli także podopieczni stowarzyszenia, którzy wytrwale malowali pomieszczenia, składali meble i aranżowali otoczenie.
Zachęcamy Państwa do śledzenia strony internetowej Stowarzyszenia Wspólna Droga www.wspolnadrogalubon.pl a także Facebooka www.facebook.pl/Warsztaty-Terapii-Zajęciowej-Wspólna-Droga, gdzie znajdą Państwo relacje z aktualnych działań WTZ.
Data dodania 25 stycznia 2016