Sukces w działalności gospodarczej- wywiad z Tadeuszem Waliczakiem, długoletnim właścicielem firmy REMO-DACH
Według słownika języka polskiego słowo ,,sukces” oznacza: pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia, osiągnięcie zamierzonego celu lub/ i zdobycie sławy, majątku, wysokiej pozycji itp.. Sukces w działalności gospodarczej opisywany jest w różny sposób, ale nie będziemy tu przytaczać gotowych definicji. Chcemy zapytać lubońskich przedsiębiorców, co dla nich oznacza słowo ,,sukces” , w jaki sposób udało się go osiągnąć, jakimi spostrzeżeniami chcą się podzielić z innymi osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Prosimy wszystkich przedsiębiorców zameldowanych w Luboniu o zgłaszanie istotnych dla ich firm zdarzeń, którymi chcieliby się pochwalić na łamach forum Rady Gospodarczej na adres rada.gospodarcza.lubon@gmail.com. Definicja sukcesu jest bardzo szeroka, dlatego zachęcamy do zgłaszania się zarówno firmy z długim stażem na rynku, jak i niedawno powstałe przedsiębiorstwa, które już pokonały pierwsze bariery w drodze do sukcesu. |
Wywiad z Tadeuszem Waliczakiem, długoletnim właścicielem firmy REMO-DACH.
Panie Tadeuszu, proszę odpowiedzieć nam na kilka standardowych pytań. Jak długo Pana firma działa na rynku?
Firmę założył jeszcze mój ojciec w 1967 r. Po jego śmierci, w 1980 roku przejąłem pałeczkę i do ubiegłego roku przez ponad 35 lat wykonywałem prace dekarsko- blacharskie na terenie Wielkopolski. Obecnie jestem emerytem, a z moich doświadczeń korzysta syn, którego firma PRO-BUD wykonuje dachy i elewacje, ale już na terenie całego kraju. Tak, że działalność w tej branży daje utrzymanie już trzeciemu pokoleniu.
Czy zdarzały się kryzysy i w jaki sposób udało się je przezwyciężyć?
Jak zwykle trudne były początki. W dzień prowadziłem własną firmę, wieczorami dorabiałem w firmie przyjaciela jako elektryk. Później już nie miałem w swojej działalności jakichś szczególnie trudnych momentów. Zawsze po zakończeniu jednego zlecenia dostawałem kolejne zamówienie na moje usługi.
Co oznacza dla Pana sukces w działalności gospodarczej?
Mój ojciec powtarzał- lepiej małą łyżeczką, a stale. Ja również stosowałem tą zasadę w swoim życiu. Dlatego najważniejsza była rzetelna i terminowa praca, bez windowania cen. Sukces w działalności gospodarczej to dla mnie zadowoleni zleceniodawcy i satysfakcja z wykonywanej pracy. Również finansowa, pozwalająca na godne życie. Sukcesem było na przykład pozyskanie dobrych pracowników, na których zawsze mogłem polegać, co w tej branży nie jest łatwe. Ja również wywiązywałem się ze swoich zobowiązań wobec moich pracowników, a oni to doceniali.
Czy osiągnięcie sukcesu oznacza zamknięcie pewnego etapu w życiu firmy?
Nie, bo nie ma takiego etapu w życiu firmy jak stały sukces. Ale uzyskana stabilność pozwoliła mi przeznaczyć wolny czas na działalność społeczną. Przez 16 lat udzielałem się w Radzie Miasta. Przez następne 8 lat w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, obecnie w Radzie Gospodarczej Miasta Luboń.
Co Pana zdaniem ułatwia osiągnięcie sukcesu?
Najważniejsze jest rzetelne wykonywanie swojej pracy, co oznacza też ciągłą naukę, udziały w targach, czytanie prasy branżowej. Sukces jest możliwy, jeżeli mamy również sprawdzonych pracowników, koncentrujemy się na firmie i solidnej pracy, nie na szybkich zyskach. Ważne jest też wsparcie rodziny...
Kilka rad dla młodych przedsiębiorców…
Rzetelnie podchodzić do swojej pracy, nie zniechęcać się trudnościami, bo początki są zawsze trudne. Przetrwać, nie obniżając jakości, bo prędzej, czy później klienci docenią profesjonalizm i polecą wasze usługi.
Data dodania 23 czerwca 2016