Pierwsze miejsce dla Lubonia w rankingu na wydatki bieżące na administrację
Do cech najczęściej przypisywanych Wielkopolanom należą gospodarność, oszczędność i przedsiębiorczość, a lubońskim potwierdzeniem tych atrybutów jest zajęcie przez Urząd Miasta pierwszego miejsca w rankingu na najniższe wydatki bieżące na administrację publiczną, w kategorii miasta powyżej 15 tysięcy mieszkańców. Najnowsza klasyfikacja tygodnika „Wspólnota” jest dla Lubonia satysfakcjonująca. Nasze Miasto jest liderem rankingu gmin, którego kryterium były najniższe wydatki na administrację.
W konkursie brano pod uwagę wszystkie wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem Urzędu z wyłączeniem wydatków na remonty, które zwykle są działaniem okazjonalnym. Uwzględniono głównie wydatki na wynagrodzenia pracowników, utrzymanie budynków, materiały biurowe, dostawy energii, usługi telefoniczne itd.
Redakcja pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota” po raz kolejny porównała wydatki bieżące polskich samorządów w czternastu grupach, szeregując gminy według liczby ich mieszkańców.
Zestawienie najoszczędniejszych gmin jest aktualizowane corocznie od 2002 roku i od momentu powstania rankingu Luboń zawsze jest liderem w Wielkopolsce. Powodem do dumy jest fakt, że Luboń utrzymuje się także na wysokim poziomie w skali całego kraju. Jeszcze w 2002 roku nasze miasto znajdowało się w tym wykazie na trzynastym miejscu, w roku 2009 było to już miejsce czwarte, w 2010 roku miejsce drugie, w 2011 miejsce trzecie natomiast rok 2012 Luboń uwieńczył na miejscu czwartym.
Najważniejszy jest stały monitoring wydatków. Sprawdzamy przebiegi samochodów służbowych, delegacje, wydatki na telefony, ograniczamy koszty mediów. Mamy zestaw solarny do podgrzewania wody. Oszczędzamy na materiałach biurowych . Korzystamy niemal wyłącznie z oprogramowania open source, a część komputerów to sprzęt leasingowy- wylicza Sekretarz Miasta.
Pierwsze miejsce dla Lubonia w rankingu na najtańszy Urząd jest powodem do zadowolenia. Po raz kolejny udowodniliśmy, że potrafimy racjonalnie wykorzystywać środki publiczne. Dobry wynik to także efekt przemyślanej strategii w polityce kadrowej i finansowej. Należy jednak pamiętać, że oszczędzanie nie może być celem samym w sobie. Najistotniejsze jest bowiem zapewnienie właściwych warunków i poziomu obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta, co udowadniają otrzymane przez Urząd Miasta certyfikaty ISO 9001 i CAF- mówi Dariusz Szmyt Burmistrz Miasta Luboń
Data dodania 19 sierpnia 2014