Ogłoszono wyniki Konkursów „Złota Żaba” i „Złota Żabka”
Zakończyła się kolejna edycja prestiżowych Konkursów przeprowadzanych przez Fundację Edukacji Społecznej „EKOS” w dziedzinie języka polskiego i literatury oraz matematyki.
Nauczyciele prowadzonych przez Fundację swarzędzkich szkół: liceum ogólnokształcącego i gimnazjum (obecnie przekształcanego w szkołę podstawową) wymyślili i realizują konkursy przeznaczone dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów w całej Wielkopolsce. Od kilku lat mogą w nich brać udział także gimnazjaliści w województwie lubuskim.
Przy tworzeniu zadań konkursowych współpracują także pracownicy akademiccy z Instytutu Filologii Polskiej UAM i z Zakładu Matematyki Stosowanej (UEP). „Złota Żaba” i „Złota Żabka” promują nieszablonowe myślenie, pomysłowość oraz umiejętności twórcze. Uczestnicy podkreślają, że dobrze się bawią, rozwiązując zadania i zagadki konkursowe. Zapewne dlatego od lat swarzędzkie konkursy niezmiennie cieszą się wielką popularnością. Odbyły się już 24 edycje „Żaby” i 17 edycji „Żabki”.
W tym roku w pierwszym etapie, przeprowadzonym w szkołach przez współpracujących z organizatorami nauczycieli, wzięło udział 10 886 uczniów. 384 z nich zakwalifikowało się i wzięło udział w etapie finałowym. Spośród nich wyłoniono grono 40 laureatów i 45 wyróżnionych.
„Złotą Żabę” w dziedzinie matematyki wygrał Marcin Szwarc z Publicznego Gimnazjum Salezjańskiego im. bł. Piątki Poznańskiej w Poznaniu, uczeń pani Magdaleny Matysiak. Drugie miejsce zajęli wspólnie Maksym Ratajczyk z Gimnazjum Dwujęzycznego na ul. Żeromskiego w Poznaniu (matematyki uczy go pani Dorota Kluczykowska) oraz Antoni Stachowski z Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu, którego matematyczką jest pani Kinga Kolczyńska-Przybycień.
W dziedzinie języka polskiego i literatury na najwyższym miejscu podium stanęła Zofia Karolak z Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu, uczennica pani Joanny Roszak. Drugie miejsce zajęły wspólnie: Lena Krzemień i Anna Łucja Roszkiewicz, uczennice pani Maliny Pawełczyk z Polsko-Angielskiego Prywatnego Gimnazjum w Poznaniu.
W matematycznej „Złotej Żabce” najlepsza okazała się Natalia Siwek ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Poznaniu, którą matematyki uczy pani Justyna Nowak. Kolejne dwa miejsca zajęli: Łukasz Kałek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Poznaniu na ul. Hezjoda, uczeń pani Agnieszki Skowrońskiej, oraz Jakub Flasza z Szkoły Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich w Śremie, uczeń pani Barbary Jankowiak.
Najwyższy wynik w „Złotej Żabce” z języka polskiego i literatury uzyskała Olga Bartoszewicz ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 "Dębinka" w Poznaniu uczennica pani Adriany Haładudy. Miejsce drugie zajęła Gabriela Kubera, uczennica pani Mirosławy Rościszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół nr 3 w Pile. Trzecie miejsce zdobyła Maja Grochocińska ze Szkoły Podstawowej w Zalasewie koło Swarzędza, którą języka polskiego uczy pani Beata Szczepaniak.
Spośród uczniów szkół lubońskich najwyższy wynik uzyskała Julia Lasecka z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu, która w „Złotej Żabie” z języka polskiego i literatury zajęła piąte miejsce. Jej kolega ze szkoły Wojciech Bohdan zdobył wyróżnienie za wysoki poziom prac w konkursie z matematyki (11. lokata). Spośród uczniów lubońskich szkół podstawowych sukces odniósł Wiktor Piórkowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Luboniu – ósme miejsce w konkursie z matematyki.
Nagrodami były statuetki złotej żaby, dyplomy, zestawy do konstruowania robotów, drony, książki i gry edukacyjne. Wręczyli je, podczas uroczystej gali, w towarzystwie członków Komisji Konkursowej, przedstawiciele szerokiego grona instytucji, które „Złotą Żabę” i „Złotą Żabkę” wspierają finansowo. Należą do nich: Województwo Wielkopolskie, powiaty: poznański, kościański, szamotulski i wolsztyński, miasta i gminy: Swarzędz, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Szamotuły, Września. Oprócz samorządów Konkursy wspierają także sponsorzy: ENEA Operator, Drukarnia Swarzędzka, Terravita i Biofarm. Swój udział w ufundowaniu nagród mają też osoby prywatne związane z organizatorami.
Patronat nad Konkursami sprawuje Instytut Filologii Polskiej (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), Katedra Matematyki Stosowanej (Wydział Informatyki i Gospodarki Elektronicznej UEP), patronat medialny - Radio Merkury.
Warto obejrzeć przykłady zadań, z którymi zmierzyli się w tym roku uczniowie. Spróbujcie je Państwo rozwiązać! Wszystkie zadania, także z poprzednich edycji Konkursów, są dostępne na stronie internetowej www.ekos.edu.pl.
Data dodania 11 kwietnia 2017