Druga edycja Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego wystartowała!
8 maja rozpoczęło się przyjmowanie projektów do kolejnej edycji Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego. Na zgłaszanie swoich pomysłów mieszkańcy mają czas do 18 czerwca. Łączna kwota przeznaczona na realizację zwycięskich koncepcji to 250 tys. złotych.
Propozycję projektu do zrealizowania w ramach LBO2017 może zgłosić każdy mieszkaniec Lubonia poprzez wypełnienie specjalnego formularza, za pośrednictwem strony www.budzetobywatelski.lubon.pl. Poza opisem proponowanego pomysłu należy podać szacunkowe koszty zadania z uwzględnieniem wszystkich jego części składowych. Wzorem ubiegłego roku, projekty zostały podzielone na inwestycyjne, takie jak budowa chodnika czy placu zabaw oraz nieinwestycyjne, związane na przykład z organizacją zajęć integracyjnych czy sportowych dla mieszkańców lub pikniku dla rodzin. Ważne, aby tworząc projekt, zmieścić się w określonej regulaminowo kwocie przeznaczonej na realizację. W przypadku projektów inwestycyjnych górny próg nie może przekroczyć 100 tys. złotych a projekty nieinwestycyjne powinny zamknąć się w kwocie 50 tys. złotych. Dla ułatwienia, na stronie LBO2017 znajduje się szacunkowy spis kosztów najczęściej realizowanych zadań.
Jak podkreśla Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska - „Już po raz drugi mieszkańcy mogą składać własne projekty do Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego. Daje on możliwość rozbudzenia pomysłowości i kreatywności, która drzemie w każdym z nas. Pierwsza edycja pokazała, że dzięki budżetowi powstają inicjatywy łączące mieszkańców - poprzez zgłaszanie gotowych projektów, czy też na etapie walki o wynik głosowania nad konkretnymi propozycjami.”
Po etapie przyjmowania wniosków nastąpi ich weryfikacja pod względem formalnym i merytorycznym. Dokona jej Zespół Weryfikujący korzystając z opinii właściwych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta. Tu decydować będą takie kryteria jak nieprzekraczalny koszt zadania, zgodność z kompetencjami gminy czy brak kolidacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ogłoszenie listy poddanych pod głosowanie projektów nastąpi do 28 sierpnia.
Kolejnym zasadniczym krokiem LBO2017 jest proces głosowania na zarekomendowane przez Zespół Weryfikujący projekty. Głosowanie odbędzie się w okresie od 3 do 17 września i obejmie zarówno formę papierową w wyznaczonych punktach jak również elektroniczną poprzez formularz dostępny na stronie LBO2017. Sama realizacja zwycięskich projektów nastąpi w przyszłym roku budżetowym, a końcowy etap nie powinien przekroczyć 30 czerwca 2019 roku.
Wszelkie informacje dotyczące Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego dostępne są na stronie www.budzetobywatelski.lubon.pl oraz na profilu: facebook.pl/LubonskiBudzetObywatelski.
Data dodania 10 maja 2017