Jeśli Twoi bliscy mają problem z uzależnieniem – znajdziesz pomoc w Luboniu
Już od 2 września ruszają w Lubońskim Centrum Profilaktyki przy ul. Poniatowskiego 20, (II piętro) porady i konsultacje dla rodzin osób uzależnionych.
Spotkania będą odbywać się w każdy poniedziałek pomiędzy godziną 9.00 a 12.00. Umówić się na spotkanie można również telefonicznie – 665 520 920.
Uzależnienie Twojego partnera/partnerki, dziecka lub rodzica dotyka także Ciebie. Jeśli żyjesz z osobą, która nadużywa substancji, uprawia hazard, ma zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia) lub inne destrukcyjne zachowania, także Ty cierpisz. Być może jesteś osobą, która zdążyła już przyzwyczaić się do stale odczuwanego napięcia, strachu, masz wrażenie, że każdy dzień może przynieść nieokreślone zagrożenie i nic nie da się zaplanować. To, że tak jest, nie znaczy jednak, że tak być musi.
Przez lata życia blisko z osobą uzależnioną wypracowałeś/wypracowałaś prawdopodobnie pewne utrwalone sposoby postępowania. Z poczucia bezsilności, tłumaczysz sobie i innym zachowanie partnera/dziecka, naprawiasz jego błędy, starasz się utrzymać pozory normalności. W ten sposób powiększasz swoje nieszczęście, ale też utrwalasz zachowania osoby uzależnionej. Prawdopodobnie masz pretensje do siebie, że nie jesteś w stanie „uratować” uzależnionego krewnego, a fakt, że nie podejmuje on leczenia, uznajesz za swoją porażkę. Dlatego nieustannie prosisz, grozisz, próbujesz wymusić na nim/na niej podjęcie terapii. To dobry moment, by zastanowić się nad poszukiwaniem pomocy dla siebie.
Zapraszamy partnerów, rodziców, dzieci osób pijących, zażywających narkotyki, uzależnionych od czynności (hazard, seks, pornografia, gry, zaburzenia odżywiania). Oferujemy cotygodniowe spotkania, podczas których będziemy rozmawiać o Twoich problemach, wspólnie zastanowimy się, co możesz zmienić, żeby poczuć się lepiej. Podczas indywidualnej, 50-minutowej konsultacji najpierw omówimy Twoją sytuację, następnie ustalimy, jak często będziemy się spotykać. Najlepiej, jeśli znajdziesz godzinę w tygodniu, którą poświęcisz na rozmowę o sobie i swoich przeżyciach.
Obok spotkań indywidualnych, oferujemy także wsparcie w ramach spotkań grupowych. Co tydzień, przez 2 godziny, w grupie 5-10 osób, będziemy dzielić się doświadczeniami i wspólnie szukać sposobów na poprawę własnego życia.
Jeśli jesteś rodzicem/opiekunem nastolatka, który eksperymentuje z używkami, jeśli widzisz, że Twoje dziecko ucieka w świat gier i Internetu – zapraszamy także Ciebie. Również Ty zmagasz się z trudnymi przeżyciami, które rodzi ta sytuacja, zadajesz sobie wiele pytań, być może obwiniasz siebie i czujesz się bezsilny. Wsparcie dla rodziców odbywa się w ramach cotygodniowych spotkań indywidualnych trwających 50 minut.
Prowadząca: Agnieszka Gulczyńska, psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, obecnie pracuje w poradniach leczenia uzależnień, prowadzi też prywatny gabinet psychoterapeutyczny.
Data dodania 08 sierpnia 2019