Ostrożnie z fajerwerkami!
Zbliżający się okres Sylwestra i Nowego Roku to tradycyjnie czas, gdy wiele osób używa fajerwerków i petard.
Zagadnienia sprzedaży i używanie materiałów pirotechnicznych zostały uregulowane w ustawie z dnia 21 czerwca 2002 roku o materiałach wybuchowych do użytku cywilnego, oraz w ustawie z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Materiały pirotechniczne to nic innego jak materiały wybuchowe (substancje lub ich mieszaniny) służące wywoływaniu efektów cieplnych, świetlnych, dźwiękowych, gazu, dymu, lub innych kombinacji w wyniku bezdetonacyjnej, samopodtrzymującej się reakcji chemicznej, a także te wyroby, które są wypełnione materiałami pirotechnicznymi. Przepisy dotyczące obrotu tego typu materiałami znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lipca 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym, oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych.
Co zatem warto wiedzieć:
Po pierwsze:
- sprzedaż powinna odbywać się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca
- wyroby takie powinny być posortowane w sposób widoczny, według klas dopuszczania do sprzedaży
- stoisko powinno być wyposażone w sprzęt gaśniczy, oraz tablice o zakazach otwierania opakowań na terenie obiektu, wynoszenia tych wyrobów do innych części obiektu a także używania fajerwerków w obiekcie i jego sąsiedztwie.
Po drugie:
Każdy wyrób z grupy pirotechniki widowiskowej, na który nie jest wymagana koncesja, musi posiadać na opakowaniu
- znak literowy NWP (nie wymaga pozwolenia na nabywanie, używanie i przechowywanie)
- instrukcję przechowywania i używania w języku polskim.
Po trzecie:
- zakupu fajerwerków może dokonać tylko osoba pełnoletnia w wyspecjalizowanych sklepach lub stoiskach sprzedaży
- należy je przechowywać w miejscach suchych, z dala od źródeł ciepła i bez dostępu do nich dzieci
- przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania
- odpalenie fajerwerków musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej osoby pełnoletniej, z zachowaniem szczególnej ostrożności
- nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych.
Po czwarte:
- sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim. Naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2 - ujawniony przypadek strażnik miejski przekazuje Policji.
- o naruszenie norm dotyczących obrotu materiałami wybuchowymi (w tym wyrobami pirotechnicznymi) strażnik miejski informuję Policję jak organ właściwy do kontroli obrotu w/w materiałami. W zakresie swoich właściwości upoważnionymi organami kontrolnymi są również Straż Pożarna, Państwowa Inspekcja Pracy.
- w zakresie używania materiałów pirotechnicznych, powszechnym rozwiązaniem stosowanym w wielu miastach Polski, w tym także w Poznaniu, jest przepis art. 51 KW, w którym opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Ustawodawca chroni spokój i porządek publiczny przed jego zakłócaniem, które może przybierać różne formy. Przepis nie zawiera ograniczeń czasowych obowiązuje on cały rok. Dla wyczerpania znamion wykroczenia, a tym samym podjęcia interwencji przez strażnika miejskiego lub policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. W przypadku gdy funkcjonariusz nie jest świadkiem zdarzenia, zgłaszający musi świadczyć przed sądem.
Sankcje prawne dla osób powyżej 17 roku życia:
- mandat karny wg taryfikatora w wysokości 100-500 zł
- wniosek o ukaranie do sądu - grzywna do 5 tys. zł.
Sankcje prawne wobec osób poniżej 17 roku życia używających materiałów pirotechnicznych sprowadzając się do przekazania takich spraw Policji z możliwością skierowania do rozpatrzenia przed sąd rodzinny. O takich przypadkach należy również informować rodziców i dyrektora szkoły.
Na koniec pragniemy zaapelować o rozwagę i tzw. zdrowy rozsądek. Niestety corocznie w tym okresie wiele osób odnosi różnego rodzaju obrażenia ciała, często zostając kalekami do końca życia, poprzez niewłaściwie używanie środków pirotechnicznych. Świętują więc koniec tego roku i nadchodzący nowy rok bądźmy bardzo ostrożni i świadomi możliwych zagrożeń.
Straż Miejska Miasta Luboń
Data dodania 30 grudnia 2014