Gala Siewcy Roku 2014
12 lutego 2015 roku zostały wręczone statuetki Siewcy Roku. Burmistrz Małgorzata Machalska otworzyła Galę słowami: To wyjątkowa chwila, kiedy w jednym miejscu spotykają się ludzie, dla których wizerunek miasta, praca dla niego i jego mieszkańców jest ważną sprawą. Myślę, że jest to wartość, która łączy nas wszystkich.
Gala Siewcy Roku 2014 obchodzi swój mały jubileusz. Już po raz piąty nagradzamy aktywnych mieszkańców, zauważając ich pracę i zaangażowanie na rzecz naszego miasta. Przyznajemy statuetki w czterech kategoriach, które są w pewien sposób filarami życia w mieście. Doceniamy działalność w sferze publicznej, sporcie, kulturze i biznesie. Osoby aktywne w tych dziedzinach pobudzają kolejnych mieszkańców do pracy na rzecz Lubonia. Nagrodzeni przez Kapitułę konkursu to przysłowiowi "Siewcy", którzy swoją postawą propagują istotne wartości dla rozwoju miasta. Każdy z nas, w jakiejś części ma okazję korzystać z aktywności nagrodzonych osób.
Burmistrz podkreśliła również, jak ważną rolę spełniają ciała doradcze, takie jak Młodzieżowa Rada Miasta, Rada Gospodarcza, a także wkrótce powołana Rada Seniora. Burmistrz zachęcała mieszkańców do rozmów, dyskusji i aktywnego uczestnictwa w życiu Lubonia.
Gości powitała również Przewodnicząca Rady Miasta, Teresa Zygmanowska, która podkreśliła istotę działań społecznych. Urodziła się w Szkole Rolnicej im. Haliny, której założycielem był August hrabia Cieszkowski. Niewątpliwie ten fakt miał ogromny wpływ na jej podejście do życia i działania. Wspomniała, że podczas wyboru patrona dla Szkoły Podstawowej nr 2 kierowała się zarówno działalnością hrabiego Cieszkowskiego, jak i własnymi emocjami, które od początku życia wiązały ją z tym wyjątkowym działaczem. Przewodnicząca zakończyła swoją wypowiedź słowami:
Myślę, że coroczne przyznawanie nagrody Siewcy Roku jest niezwykle istotne w budowaniu świadomości społecznej. Choć każdy ze zgłoszonych kandydatów zapewnie nie pracuje po to, aby otrzymać taką nagrodę, to mam nadzieję, że czuje się doceniony tą nominacją. Działalność społeczna jest mi szczególnie bliska i jestem dumna, że tak wielu Lubonian przekazuje kolejnym pokoleniom swoje umiejętności i pasje.
Kapituła konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
W kategorii kultura: Pan Przemysław Maćkowiak, Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia - otrzymał nagrodę m. in. za popularyzowanie wiedzy o historii miasta i nie tylko, organizację spotkań i wycieczek historycznych, tematyczne publikacje.
W kategorii sport: Pan Lech Bartkowiak - wieloletni opiekun Uczniowskiego Klubu Sportowego "Jedynka". Jako trener doprowadził drużyny do wielu zwycięstw i sukcesów, pobudza w młodzieży ducha sportowej walki i jest ceniony jako nauczyciel.
W kategorii życie publiczne: Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NPM Rafała Kisiel - przyczyniła się do organizacji obchodów 200-lecia bł. Edmunda Bojanowskiego, a dzięki jej staraniom powstała Ławeczka bł. Edmunda Bojanowskiego.
W kategorii biznes Kapituła nie przyznała nagrody.
Po zakończeniu oficjalnej części Gali, Goście wysłuchali recitalu muzycznego, a następnie zostali zaproszeni na bankiet.
Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie, a laureatom gratulujemy otrzymanych statuetek. Życzymy wszystkim pomyślności i dalszego rozwoju w tych istotnych dla Lubonia sferach: życiu publicznym, kulturze, sporcie i biznesie.]
Data dodania 13 lutego 2015