Informacja o wyposażeniu pomieszczeń w czujki
Informacja o wyposażeniu pomieszczeń w czujki
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów opublikowana 22 listopada 2024 roku w Dzienniku Ustaw nakłada obowiązek wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu.
- W przypadku lokali mieszkalnych już istniejących, obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 roku.
- Dla lokali i pomieszczeń nowo powstających, obowiązek montażu czujek dymu i czujek tlenku węgla ma zastosowanie już od 23 grudnia 2024 roku.
W przypadku istniejących lokali, w których są świadczone usługi hotelarskie, obowiązek montażu czujki będzie obowiązywał od 30 czerwca 2026 roku. Z tego obowiązku wyłączono części budynku objęte ochroną przez system sygnalizacji pożarowej, który zapewnia co najmniej równorzędny poziom bezpieczeństwa pożarowego.
Od 1 stycznia 2026 roku roku, w czujki będą musiały zostać wyposażone budynki handlowe, produkcyjne i magazynowe, dla których przed wejściem w życie rozporządzenia wydano decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie albo został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, albo zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych.
Wygraj czujki tlenku węgla i czujki dymu
2 stycznia 2025 roku Powiat poznański wraz z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu czternasty raz zainaugurował program edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.
W poprzednich edycjach do zdobycia były czujki tlenku węgla zwykle nazywane czujkami czadu. Od 2 stycznia powiat poznański uzupełnił program także o czujki dymu. Jak ważne są tego typu urządzenia, mogliśmy się przekonać gdy z kamienicy przy ulicy Kraszewskiego dzięki właśnie czujce dymu udało się w odpowiednim czasie ewakuować mieszkańców – mówi Paweł Kurosz, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Co dwa tygodnie komisja każdorazowo wybierze 10 mieszkańców powiatu poznańskiego, którzy otrzymają jedno lub drugie tego typu urządzenie. Oczywiście wśród tych, którzy wcześniej prawidłowo wypełnią ankietę i przyślą ją do nas – dodaje Dariusz Fleischer z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Konkurs potrwa do 31 marca 2025 roku. Szczegóły na stronie: www.powiat.poznan.pl
Data dodania 19 marca 2025