Gala rozdania nagród „Siewca Roku 2025" - 6 lutego 2026 roku

Gala rozdania nagród „Siewca Roku 2025" - 6 lutego 2026 roku

GALA ROZDANIA NAGRÓD „SIEWCA ROKU 2025"

Gala rozdania nagród to szczególny czas, w którym możemy podziękować mieszkańcom za ich aktywność i nagrodzić osoby, które miały znaczący wpływ na aktywizację społeczności lokalnej, popularyzację sportu, kultury, kształtowanie postaw obywatelskich lub które w szczególny sposób wyróżniają się poprzez swoją działalność społeczną, biznesową czy charytatywną oraz wręczyć tytuły „Zasłużeni dla Miasta Luboń".

Kapituła wyłoniła osoby nominowane do tytułu "Siewca Roku 2025".

Sylwetki nominowanych: 

  • Maciej Białka (Fundacja "Dobro się Niesie")


Maciej Białka kompleksowo wspiera osoby wychodzące z kryzysu bezdomności i uzależnień. W 2025 r. schronienie i pomoc znalazło 109 osób a 24 zostały usamodzielnione dzięki pomocy fundacji.
"Dobro się Niesie" prowadzi 5 domów dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności i uzależnień z czego 3 są zlokalizowane w Luboniu: 2 dla mężczyzn i 1 dla kobiet. Fundacja prowadzi  także wolontariat w Domu Pomocy Społecznej w Łopiennej. Podopieczni  nominowanego przygotowali w 2025 r. 480 litrów zupy dla osób w kryzysie bezdomności i potrzebujących wsparcia.

  • Joanna Jankowska ("Co ten pies? Uczymy Ciebie i Twojego Psa")


Joanna Jankowska jest certyfikowanym behawiorystą i trenerem psów z Lubonia. Na co dzień prowadzi konsultacje domowe oraz terenowe, spacery socjalizacyjne i zajęcia dla psów i ich właścicieli. Zajmuje się psami, które wymagają wsparcia behawioralnego że względu na zaburzenia zachowania lub adaptacji. 

Joanna Jankowska w 2025 roku prowadziła cykl zajęć i spacerów socjalizacyjnych dla właścicieli psów z Lubonia i okolic. Prowadziła wykłady nt. behawioryzmu psów w Bibliotece Miejskiej. Nominowana organizowała zajęcia dla dzieci w przedszkolach, zbiórki pieniędzy dla fundacji Sterczące Uszy pomagającej bezdomnym zwierzętom, organizując m.in. akcję wymiany psich koszy, sesje fotograficzne czworonogów. Wspiera merytoryczne i prowadzi konsultacje dla podopiecznych fundacji w domach tymczasowych jak i w domach adopcyjnych.

  • Anna Liszka

Od ponad dziesięciu lat aktywnie działa w Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 4, systematycznie inicjując i współorganizując przedsięwzięcia edukacyjne, wychowawcze, sportowe oraz charytatywne. 
Z inicjatywy Anny Liszki w szkole realizowane były liczne projekty profilaktyczne i wychowawcze. Nominowana była także pomysłodawczynią corocznych pamiątkowych zdjęć klasowych, które stały się ważnym elementem budowania tożsamości i więzi szkolnej.
Dzięki jej zaangażowaniu szkoła wzbogaciła się o liczne elementy poprawiające komfort i bezpieczeństwo uczniów, m.in. klimatyzację w świetlicy szkolnej oraz w salach na górnej kondygnacji budynku, a także o nowoczesne przestrzenie wspierające dobrostan uczniów – strefę Chillout Zone oraz salę sensoryki i poznawania świata. Współpracując z Samorządem Uczniowskim, kandydatka inicjowała również powstawanie murali w salach przedmiotowych, wzmacniając estetykę i przyjazny charakter szkoły.
Anna Liszka od lat aktywnie współorganizuje wydarzenia sportowe, w tym turnieje judo we współpracy z UKS 4 Luboń oraz turnieje piłki siatkowej dla społeczności szkolnej. Jest również współtwórczynią bali szkolnych, festynów rodzinnych ze szczególnym akcentem na festyn połączony z uroczystością obchodów 120-lecia szkoły oraz wydarzeń integracyjnych, podczas których organizowała stanowiska DKMS oraz Krwiobusa, promując postawy prozdrowotne i obywatelskie. Szczególnym obszarem jej działalności była organizacja zbiórek charytatywnych, takich jak „Przytul Misia”, „Bądź Gwiazdorem dla Seniora”, zbiórka na zakup szkolnego AED czy akcja „Okres bez tabu”. Dzięki jej determinacji szkoła stała się miejscem realnej pomocy i solidarności międzypokoleniowej.
Anna Liszka od lat angażuje się również w działania miejskie, współpracując przy organizacji stoisk podczas Wigilii Miejskiej, festynów oraz inicjatyw ekologicznych. 

  •  Mirosław Szulc (Luboński Klub Biegacza)


Członek Lubońskiego Klubu Biegacza, propagujacy sport i zdrowy styl życia. Zaczął biegać w wieku 66 lat. Od tego czasu przebiegł 50 półmaratonów (co daje łącznie ok 1050 km), 70 biegów na dystansie 10 km oraz kilkanaście biegów 5 km. Zdobył brązową i srebrną koronę półmaratonów 

Reprezentuje Luboń nie tylko w naszym kraju, ale też za granicą. W ramach działalności wolontariackiej współorganizował Bieg Mały patriota. Aktywnie uczestniczy w treningach biegowych skierowanych do mieszkańców organizowanych przez Luboński Klub Biegacza i klub "Biegam bo lubię".

  • Czesława Wawrzyniak


Czesława Wawrzyniak to chodząca definicja słowa „pasja”! Od lat promuje gwarę poznańską i wielkopolski humor, pokazując, że tradycja może być żywa, śmieszna i dostępna dla każdego. Jej występy są pełne ciepła, autentyczności i niezłego śmiechu! Każdy, kto ją widział, wie, że nominowana potrafi rozbawić publiczność jednym spojrzeniem albo powiedzonkiem po naszemu.
Jest stałą bywalczynią wydarzeń kulturalnych w mieście, a w szczególności w Ośrodku Kultury, gdzie jej obecność zawsze wnosi dobrą energię i humor. Inspiruje seniorów, młodszych i każdego, kto choć trochę kocha kulturę i śmiech, udowadniając, że scena i pasja nie mają wieku. Dzięki niej Luboń jest nie tylko miastem ludzi z talentem, ale też z poczuciem humoru i przywiązaniem do lokalnej tożsamości. 

Rok 2025 pokazał, że Czesława Wawrzyniak potrafi oczarować widzów i zdobywać pierwsze miejsca jedno po drugim! Nasza mieszkanka wygrała 4. odcinek programu „Talent Asów Senior” w TVP3 Poznań, pokazując wszystkim, że gwara poznańska potrafi oczarować i rozśmieszyć na całego. Jury – Michał Grudziński, Halina Benedyk i Małgorzata Binkowska – było zachwycone, a publiczność nie mogła się nacieszyć jej swobodą sceniczną i humorem, co widać było w każdym uśmiechu na sali.
Ale to nie koniec jej triumfów! W tym samym roku zdobyła I miejsce w Amatorskim Konkursie Gwary Poznańskiej im. Jacka Hałasika choć sama pochodzi z Dolnego Śląska oraz zwyciężyła w 35. edycji „Godejcie Po Naszymu”, pokazując, że umie nie tylko gadać po naszemu, ale i rozbawić każdego, kto jej słucha.



Grafika ozdobna, treść grafiki dostępna w artykule

Tegoroczna gala rozdania nagród odbędzie się 6 lutego 2026 roku o godz. 18.30 w hali LOSiR Luboń przy ul. H. Kołłątaja 2 w Luboniu. W ramach wydarzenia wystąpi Jan Adamczewski Kwartet i Kornelia Raźniewska  w projekcie „Whitney Houston na jazzowo". Bezpłatne wejściówki dostępne od 21 stycznia 2026 roku w Bibliotece Miejskiej, Ośrodku Kultury w Luboniu, w Urzędzie Miasta w Luboniu oraz w LOSiR Luboń.


INFORMACJE DLA MEDIÓW 

Jesteś zainteresowany wykonywaniem fotografii podczas wydarzenia? Zapoznaj się z zasadami przyznawania akredytacji i wypełnij poniższy formularz.

ZASADY PRZYZNAWANIA AKREDYTACJI

Akredytacje

Udzielenie akredytacji na Dni Lubonia 2026

Akredytacje
Typ akredytacji *
Imię i nazwisko *
Pole zostało wypełnione prawidłowo.
Telefon kontaktowy *
Pole zostało wypełnione prawidłowo.
E-mail *
Pole zostało wypełnione prawidłowo.
Nazwa redakcji (jeśli dotyczy)
Pole zostało wypełnione prawidłowo.
Adres redakcji (jeśli dotyczy)
Pole zostało wypełnione prawidłowo.
W jaki sposób impreza będzie relacjonowana i promowana przez redakcję? W jaki sposób wykorzystane zostaną materiały foto/ wideo? *
Pole zostało wypełnione prawidłowo.
Zapoznałam/-łem się z zasadami procesu akredytacji i akceptuję jego postanowienia. *

Data dodania 20 stycznia 2026

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.