KONSULTACJE SPOŁECZNE
KONSULTACJE SPOŁECZNE
Gdy w latach 90–tych ówcześni włodarze miasta tworzyli pierwsze dokumenty planistyczne, realia i pomysły na rozwój Lubonia były często inne niż dzisiejsze oczekiwania mieszkańców. Cześć pomysłów na rozwój miasta czy przeznaczenie terenów przetrwała do dziś. Inne po zmianach wprowadzonych przez kolejne władze miasta odeszły w zapomnienie.
NATURALNIE INNE PRIORYTETY
Dziś jako Wasz burmistrz chcę zaproponować właśnie taką zmianę. Nową ideę, która zrodziła się w odpowiedzi na realia, wynikające z potrzeb ostatnich lat oraz z rozmów z mieszkańcami i współpracownikami.
Od samego początku pracy w samorządzie, szczególnie ważne dla mnie stały się rozwój istniejących terenów zielonych oraz tworzenie nowych obiektów sportowych i placów zabaw. Dziś, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, gdy mamy do czynienia ze zmianami klimatu, gdy fale upałów stają się coraz częstsze, potrzeby w tym zakresie stają się jeszcze większe i ważniejsze. Więcej drzew, łąk, miejsc do wypoczynku i zabawy wśród natury powinno być dla Miasta priorytetem.
NIECH POWSTANIE NOWY PARK DLA MIESZKAŃCÓW
Od dłuższego czasu razem z moimi współpracownikami dokonywaliśmy analizy mapy Lubonia pod kątem potencjalnej lokalizacji nowego parku. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste. Po pierwsze, teren przeznaczony pod park powinien być własnością Miasta, po drugie powinien posiadać wymaganą powierzchnię i możliwość takiego przeznaczenia, po trzecie teren powinien być łatwo dostępny dla jak największego grona lubonian. Te kryteria spełnia teren o powierzchni blisko 1 ha przy ul. Fabrycznej, położony naprzeciw Wiśniowego Sadu. Co ważne, ten park może powstać na granicy Lasku, Starego Lubonia, NCL-u i Żabikowa. Docelowo, gdyby Miasto uzyskało własność gruntu, teren zielony w tej części Lubonia mógłby objąć ok. 6,5 ha gruntu. Myśl o setkach nowych krzewów i drzew już dzisiaj mnie cieszy.
CO MUSIMY ZROBIĆ, ABY PARK POWSTAŁ?
Teren, o którym mowa jest objęty planem miejscowym Luboń Centrum. Plan miejscowy to dokument przyjmowany uchwałą Rady Miasta, który określa przeznaczenie poszczególnych nieruchomości, wytycza drogi i ciągi piesze. Pierwotny dokument tego planu powstał w 1997 roku. Aktualnie obowiązujący plan przewiduje w tym miejscu drogę łączącą ul. Konarzewskiego z projektowaną drogą południową i dalej ul. Ogrodową. Zapisana w planie droga to przedłużenie al. Jana Pawła II, która dalej miała przeciąć ul. Konarzewskiego, Wiśniowy Sad i dalej, po przeciwległej stronie ul. Fabrycznej, przez obecne pola i nieużytki, biec w stronę ul. Ogrodowej do planowanej drogi zbiorczej tzw. drogi południowej.
Utworzenie nowego parku wiązałoby się zatem z rezygnacją z planowanego układu komunikacyjnego, zaprojektowanego w 1997 roku. Plany zagospodarowania przestrzennego to dokumenty, których nie zmienia się bez gruntownego przemyślenia. Rozważając ewentualną zmianę planu, zleciłam wykonanie Studium Komunikacyjnego Miasta Luboń, właśnie pod kątem likwidacji tego połączenia. Planowana droga byłaby bowiem elementem większej całości systemu drogowego, łącząc się z projektowanymi: drogą zbiorczą przecinającą Luboń ze wschodu na zachód, bezkolizyjnym przejściem pod lub nad torami kolejowymi pomiędzy ul. Dworcową i ul. Armii Poznań, a także i projektowanym przez Powiat Poznański mostem przez Wartę. Wnioski płynące ze opracowanego studium wskazują na realne korzyści dla Mieszkańców Miasta Luboń z rezygnacji z drogi łączącej ul. Konarzewskiego z ul. Ogrodową. Przy założeniu bowiem realizacji całego planowanego układu komunikacyjnego, znacznie, bo nawet o 2500 dziennie, zwiększyłaby się liczba pojazdów poruszających się al. Jana Pawła II. Tak istotny wzrost natężenia ruchu samochodowego niekorzystnie wpłynąłby na jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców osiedla czy osób korzystających z funkcjonujących tam placówek. Droga utraciłaby lokalny charakter. To istotne argumenty biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, których to dotyczy.
KORZYŚCI ZE ZMIANY PLANU
Wykreślenie z planów przewidywanej dotąd drogi otworzyłoby możliwość utworzenia w tym miejscu nowego parku o powierzchni niemal 1 ha. Opracowaliśmy już jego wstępną koncepcję, którą z przyjemnością Państwu prezentuję. Łączy ona w harmonijny sposób strefy z drzewami, krzewami i bylinami, łąki kwietne, a także obszar rekreacji z siłownią zewnętrzną i nowoczesnym wybiegiem dla psów. Dzięki zastosowaniu płynnie przebiegających ciągów komunikacyjnych i wysokiej zieleni, zostaną wydzielone liczne wnętrza i rabaty, wśród których będzie można w zaciszu odpocząć.
Poza nowym, pięknym miejscem, dodatkowa korzyść ze zmiany planu to szansa zachowania istniejących drzew w Wiśniowym Sadzie, które musiałyby zostać usunięte przy realizacji przecinającej ten teren drogi oraz perspektywa dalszego kompleksowego zagospodarowania sadu. Dziś niestety nie mamy możliwości dowolnego sadzenia roślin, wytyczania alejek, stawiania ławek czy oświetlenia, w tej części sadu, w której plan miejscowy wytycza drogę. Docelowo po połączeniu Wiśniowego Sadu z nowym parkiem, dołączeniem kolejnych działek przewidzianych w planie miejscowym pod zieleń, o ile będzie możliwy ich wykup, łączna powierzchnia terenów zieleni parkowej w tym miejscu wyniosłaby 6,5 ha. W dalszej perspektywie czasu planujemy zagospodarowanie całości tego terenu, ale już teraz musimy zacząć zastanawiać się, jak chcemy, żeby nasze Miasto wyglądało za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dopóki układ drogowy nie jest zrealizowany mamy szansę i możliwość stworzenia kolejnej większej przestrzeni zielonej.
NIECH ZDECYDUJĄ MIESZKAŃCY
Podsumowując, jestem zwolenniczką zastąpienia drogi parkiem. Nie zwykłam jednak podejmować tak kluczowych decyzji sama. Już w marcu tego roku, w tej sprawie będą mogli wypowiedzieć się radni miejscy. To wtedy wniosę na sesję Rady Miasta uchwałę wywołującą zmianę planu miejscowego.
GŁOS MIESZKAŃCÓW ZAWSZE BYŁ I JEST DLA MNIE NAJWAŻNIEJSZY, DLATEGO PROSZĘ PAŃSTWA O WYRAŻENIE SWOJEJ OPINII W TRAKCIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH, KTÓRE BĘDĄ TRWAŁY OD 20 MARCA 2023 ROKU DO 7 KWIETNIA 2023 ROKU.
Konsultacje społeczne odbywają się poprzez platformę internetową: www.parkczydroga.lubon.pl oraz za pośrednictwem ankiety papierowej, dostępnej w Informatorze Miasta Luboń oraz w punktach przeznaczonych do głosowania:
- Urząd Miasta Luboń
- Centrum Organizacji Pozarządowych w Luboniu
- Ośrodek Kultury w Luboniu
- Biblioteka Miejska w Luboniu
- Zespół Szkół w Luboniu
Małgorzata Machalska
Burmistrz Miasta Luboń
KONCEPCJA UTWORZENIA NOWEGO PARKU
Data dodania 13 marca 2023